Trump-plan om å begrense program for unge innvandrere stoppes av domstol

En føderal domstol i New York slår fast at Trump-administrasjonens foreslåtte innskrenkninger i innvandringsprogrammet Daca er ugyldige. Årsaken er at domstolen mener forfremmelsen av Chad Wolf, her avbildet før en høring i Senatet, som fungerende sikkerhetsminister var ulovlig. Foto: Shawn Thew / Pool via AP / NTB
En føderal domstol i New York slår fast at Trump-administrasjonens foreslåtte innskrenkninger i innvandringsprogrammet Daca er ugyldige. Årsaken er at domstolen mener forfremmelsen av Chad Wolf, her avbildet før en høring i Senatet, som fungerende sikkerhetsminister var ulovlig. Foto: Shawn Thew / Pool via AP / NTB Foto: NTB scanpix

En føderal domstol stopper Trump-regjeringens forsøk på å begrense Daca-programmet, som beskytter unge innvandrere som kom til USA som barn fra deportasjon.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Daca anslås å gi opphold til flere hundretusenvis av mennesker i USA, så lenge de ikke bryter loven. De får imidlertid ingen rett til statsborgerskap.

Programmet ble innført under president Barack Obama i 2012, for å beskytte papirløse innvandrere og andre som kom til USA ulovlig som barn.

Risikerer å bli utvist til et land de ikke kjenner

Mange av dem, de fleste fra Mexico og Mellom-Amerika, kan knapt huske foreldrenes fedreland, snakker ofte ikke språket deres, og framstår som hvilke som helst andre amerikanere.

Men uten papirer kan de ikke arbeide lovlig, ta førerkort eller opprette bankkontoer, og de risikerer til enhver tid å bli pågrepet og utvist til et land de ikke kjenner.

Ble ulovlig forfremmet til jobben

Innskrenkningene som har blitt innført av fungerende sikkerhetsminister Chad Wolf er slutt på godkjenning av nye søknader og kutt i lengden på fornyelse fra to til ett år.

Distriktsretten i New York slår fast at endringene er ugyldige, fordi Wolf ble ulovlig forfremmet til jobben.

Trump-regjeringen forsøkte først å fjerne hele programmet, men ble stanset av høyesterett i mai.

Video: Trump: – Jeg hadde fått fredsprisen hvis utdelingen var rettferdig