Bolsonaro mener Leonardo DiCaprio er blant de ansvarlige for Amazonas-branner
Brasils president Jair Bolsonaro kritiserer Leonardo DiCaprio for å ha donert penger til organisasjoner som han mener står bak noen av brannene i Amazonas.
– DiCaprio er en kul fyr, er han ikke? Gir penger for å sette regnskogen i brann, sa Bolsonaro til sine tilhengere fredag.
Den kjente skuespillerens miljøorganisasjon har donert 5 millioner dollar for å beskytte regnskogen i Amazonas etter brannene i juli og august, som ødela store områder.
Uttalelsene fra Brasils president kommer etter politirazziaer i hovedkvarterene til to frivillige organisasjoner i delstaten Pará. Flere frivillige brannmenn ble pågrepet og senere løslatt. Brannmennene nekter for å ha gjort noe galt.
Lokalt politi sier at organisasjonene mistenkes for å ha stiftet branner for å skaffe seg selv midler.
Den føderale påtalemyndigheten sier imidlertid at deres etterforskning av brannene tyder på at det er lokale utbyggere som står bak.