Tyskland og Frankrike stanser våpeneksport til Tyrkia

Tyrkia har innledet en militæroffensiv i Syria. Nå gjør Tyskland og Frankrike som Norge og stanser våpeneksport til landet.
Tyrkia har innledet en militæroffensiv i Syria. Nå gjør Tyskland og Frankrike som Norge og stanser våpeneksport til landet. Foto: Emrah Gurel / AP

Tyskland og Frankrike gjør som Norge og stanser våpeneksport til Tyrkia på grunn av den tyrkiske offensiven mot kurderne i Nord-Syria.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Tysklands utenriksminister Heiko Maas opplyste om den tyske beslutningen til avisen Bild am Sonntag. Lørdag kveld kunngjorde franske myndigheter at også de stanser salg av våpen og forsvarsmateriell til Tyrkia.

Norge besluttet torsdag å stanse ny eksport av militærutstyr til Tyrkia, og fredag gjorde Nederland det samme.

Tysklands utenriksminister Heiko Maas opplyser at Tyskland stanser våpeneksport til Tyrkia. Foto: AP / NTB scanpix Foto: NTB scanpix
Tysklands utenriksminister Heiko Maas opplyser at Tyskland stanser våpeneksport til Tyrkia. Foto: AP / NTB scanpix Foto: NTB scanpix

Sveriges utenriksminister Ann Linde vil be EU om å innføre våpenembargo mot Tyrkia når hun møter sine kolleger på EUs utenriksministermøte mandag.

Tyrkia innledet onsdag en offensiv i Nord-Syria for å bekjempe kurdiske styrker. Tyrkiske myndigheter anser den kurdiske YPG-militsen for å være terrorister på linje med IS.