
Aktiv vulkan under isen truer Antarktis

Forskere har funnet det de mener er en aktiv vulkan under isen i Antarktis. Det kan føre til enda raskere smelting av isen. Foto: AP / NTB scanpix Foto: NTB scanpix
Mens forskerne analyserte vannprøver fra Antarktis, oppdaget de det som ser ut som en ny, aktiv vulkan langt under isen.
Artikkelen fortsetter under annonsen
Forskerne påviste en varmekilde under isen på Pine Island ved kysten av Vest-Antarktis, som avgir 25 ganger så energi som en sovende vulkan.
Dersom det er mer varme som slipper ut under isen, vil det kunne påskynde at isen smelter og at iskappen sklir ut i havet. Slik smelting kommer i tillegg til smeltingen som varmere havvann bidrar til.
Aktuelt: Stor studie: Issmeltingen i Antarktis skyter fart
Sårbar is i Arktis etter varmerekord
Fra før er det kjent av isbreen på Pine Island smelter raskere enn noen andre isbreer i Vest-Antarktis.
Se video: Issmeltingen i Antarktis skyter fart:
Les mer: Gigantisk isfjell løsnet i Antarktis - gir forskerne nye muligheter