
Sør-Korea slår av propagandahøyttalere

Sør-Korea har midlertidig stanset spredningen av propaganda over grensen til Nord-Korea, kun dager før et toppmøte mellom lederne av de to landene.
Det opplyser det sørkoreanske forsvarsdepartementet. Landet har i mange år spredt nyheter, popmusikk og propaganda inn i nabolandet gjennom store høyttalere plassert på grensen. Lyden kan høres rundt 10 kilometer inn i landet.
Sør-Korea ønsker med dette å «redusere militære spenninger mellom nord og sør og skape en atmosfære for fredelige samtaler». Det blir også sett på som et svar på den nordkoreanske lederen Kim Jong-uns kunngjøring i helgen om at landet legger atom- og rakettprogrammet på is.
Fredag skal Kim møte Sør-Koreas president Moon Jae-in. Senere, mest sannsynlig i slutten av mai eller begynnelsen av juni, skal Kim møte USAs president Donald Trump.
Sør-Korea begynte å sende anti-nordkoreanske budskap via langtrekkende høyttalere over grensen allerede i 1963. I 2016 omtalte daværende president Park Guen Hye dette som effektiv psykologisk krigføring.
Aktuelt:
Ekspert: Kim i styrket posisjon til USA-samtaler