​ New York Times: Trump mener «Grab them by the pussy»-opptak er falskt

«Grab them by the pussy», sa Trump på opptaket. Siden beklaget han. Nå nekter han for at opptaket i det hele tatt er ekte.
«Grab them by the pussy», sa Trump på opptaket. Siden beklaget han. Nå nekter han for at opptaket i det hele tatt er ekte. Foto: NTB Scanpix

«Grab them by the pussy», sa Donald Trump på opptaket. Siden beklaget han. Nå nekter han for at opptaket i det hele tatt er ekte.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

«Grab them by the pussy», sa Trump på opptaket fra 2005, da han skrøt av hva han kunne gjøre med kvinner.

Nå bestrider han at opptaket i det hele tatt er ekte, skriver The New York Times.
Opptaket fra 2005 ble tatt opp under innspilling av TV-prgrammet Access Hollywood. Trump glemte at han hadde mikrofon på seg da han snakket med programleder Billy Bush.

Praten gikk og Trump skrøt av hvordan han som kjendis kunne oppføre seg foran kvinner. Blant annet kunne han ta kvinner i skrittet.

Benekter

Trump fortalte en sentaor tidligere i år at opptaket ikke var ekte og gjentok påstanden til en rådgiver nylig, skriver The New York Times.

Donald Trump benekter nå altså at han i det hele tatt har sagt «Grab them by the pussy» og at han kunne klå fordi han er kjendis.

Flere kvinner har beskyldt Donald Trump for seksuell trakassering.

Les også: Republikansk senator: Kaos i Det hvite hus

Beklaget

Da opptaket ble kjent i 2016, gikk Trump likevel ut og beklaget det hele. Da stilte han til valg som president.

Den gangen sa Trump: «Jeg sa det, det var galt og jeg ber om unnskyldning.»

Han kalte det også «garderobeprat».

Nå har han altså snudd og bestrider hele opptaket.

CNN har forsøkt å få en kommentar fra Det hvite hus, men har så langt ikke fått bekreftet New York Times' påstander.

Les også: – Trump trenger flere voksne i rommet

Roy Moore

Benektelsen blir satt i sammenheng med Trumps støtte til Roy Moore, en konservativ republikaner som er beskyldt for en rekke overgrep, deriblant mot barn. Moore stiller til valg som senator i Alabama og benekter alle anklager.

Valget er sett på som særs viktig fordi om en demokrat blir valgt inn, kan det velte både skatte- og helsereform.

Saken ble først publisert på Dagsavisen.no