Nektet å la barnefamilie gå uten tilsyn i svensk lekebutikk

Mertsi Lindeman filmet det ubehagelige møtet med en butikkansatt kvinne på Lekia i Linkjöping. Stemmene i videoen er forvrengt for å anonymisere kvinnen.

Mertsi (24) og familien ble forfulgt da han og kona skulle handle leker til sønnen i den svenske byen Linköping fordi «deres folkeslag har stjålet før».

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Mertsi Lindeman (24) skulle mandag ettermiddag ut med sin kone og deres to barn for å handle på lekebutikken Lekia da de opplevde å bli forfulgt av en kvinnelig butikkansatt.

Lindeman forteller til Nyheter24 at familien først ble nektet å handle på Lekia fordi «deres folkeslag har stjålet før». Lindeman-familien er finsk rom, ifølge Mertsi.

Da familien likevel gikk inn i butikken begynte den voksne kvinnen å følge etter dem. Da tok familiefaren frem mobilen for å filme resten av hendelsen.

Videoen ser du øverst i saken.

Truet med å ringe Securitas

I videoen reagerer Mertsi på at den butikkansatte følger etter han og familien. Han kaller kvinnen respektløs og rasist. Da påpeker den butikkansatte at hun har rett til å følge etter familien fordi hun er sjef og det er hennes butikk.

Hun truer også med å ringe Securitas for å få dem til å følge etter familien mens de handler. I bakgrunnen kan man høre at sønnen til familien begynner å gråte. To ganger ber han også de voksne som krangler ta en «time-out».

– Dette er hverdagmat for oss. Jeg er finsk rom, og det er derfor hun fulgte etter meg, sier Mertsi til Nyheter24.

Føler seg krenket

Familiefaren forteller til Nyheter24 at han og familien ble satt ut at hendelsen.

– Jeg finner ingen ord for hvordan jeg kjente meg. Jeg hadde ikke hjerte til å forklare min fireårige sønn at det skjedde fordi de hater oss romfolk. Likevel gråt han i fire timer etter hendelsen fordi han forstod nøyaktige hva som skjedde i butikken.

Mertsi sier også til Nyheter24 at han vurderer å politianmelde hendelsen.

Butikken med annen oppfatning av hendelsen

Nyheter24 har også tatt kontakt med butikken i Linkøping. I en mail svarer butikkansvarlig Jan Wennerberg at:

«Det är såklart mycket tråkigt att någon känner sig illa behandlad eller utsatt för rasistiska tillmälen. Vår uppfattning är dock att några sådana tillmälen inte har yttrats från vår personal utan snarare har dom känt sig oskyldigt anklagade för att vara rasister.»

Wennerberg vil imidlertid ikke svare på om han mener at Mertsi lyver om hendelsen.