
Urd skaper problemer også i Danmark og Sverige

Ekstremværet Urd har skapt problemer også i Danmark og Sverige. Blant annet måtte Øresundsbroen stenges for all biltrafikk.
Broen ble stengt like etter klokka 22 mandag kveld og åpnet igjen like før klokka 3, opplyser danske veimyndigheter.
Mandag kveld ble det målt orkan styrke i vindkastene i det vestre og sørlige Sverige og i deler av Danmark.
Les også: Nødnettet sviktet under ekstremværet
Innstiller tog og busser
Langs den svenske vest- og sørkysten var det markant høyere vannstand enn normalt, og et stort antall ferjer ble innstilt. Det ble meldt om oversvømmelser i Göteborg, blant annet sto hele kaia ved Tysklands-terminalen under vann.
Flere buss- og togavganger ble innstilt og en rekke veibroer var stengt .
– Om man absolutt må ut og kjøre, så bør man velge større veier med atskilte kjørefelt, advarte Agneta Eklund i det svenske Trafikverket mandag kveld.
Les også: Urd har forlatt Sør-Norge
Tiltar i styrke
I Danmark var det vestkysten av Jylland som ble hardest rammet, og politiet ba folk holde seg innendørs og frarådet all kjøring som ikke er nødvendig.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenNord på Jylland ble det meldt om mange knuste ruter og mange trær som har veltet. I tillegg var det fare for oversvømmelser etter at vannstanden i Limfjorden steg til halvannen meter over normalen.
Ifølge danske og svenske meteorologer ventes Urd å tilta i styrke natt til tirsdag i det nordøstre Danmark og i det sørlige Sverige.