Paven shoppet sko

Pave Frans var på skohandel denne uka, noe som vakte oppsikt. Foto: Reuters / NTB scanpix
Pave Frans var på skohandel denne uka, noe som vakte oppsikt. Foto: Reuters / NTB scanpix Foto: NTB scanpix

Pave Frans er kjent som en mann av folket, men det vakte likevel oppsikt da han i egen skikkelse dukket opp på et apotek i Roma for å hente et nytt par sko.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Den katolske kirkens 80 år gamle overhode lider av isjias og må derfor bruke spesialtilpassede sko. At han selv tok turen ut av Vatikanet for å hente dem, gikk ikke upåaktet hen.

Andre kunder og tilfeldige forbipasserende foreviget skokjøpet og fikk paven til å posere på bilder, som raskt ble spredt i sosiale medier.

Det er imidlertid ikke første gang at pave Frans forlater sin beskjedne leilighet i St. Martas hus ved siden av Peterskirken for å handle. I september i fjor overrasket han mange ved å dukke opp hos en optiker for å få nye briller.

Det vakte også oppsikt da det i 2013 ble kjent at han bærer sin egen koffert og betaler sine egne hotellregninger.

Les også: Paven hardt ut mot skandalehungrige medier

Paven benåder «Vatileaks»-prest

Paven på uanmeldt besøk hos eksprostituerte

Pavens feriested blir museum