
Piratpartiet bedt om å danne regjering på Island

Islands president har gitt Piratpartiet i oppdrag å danne regjering, én måned etter valget. Så langt har ingen regjeringsforhandlinger ført fram.
Piratpartiets Birgitta Jónsdottir er den tredje partilederen som president Gudni Johannesson har bedt om å forsøke å danne en koalisjonsregjering på Island siden valget 29. oktober.
Jónsdottir påpeker fredag at det er for tidlig å si hvem som kan bli statsminister dersom hun lykkes med oppdraget.
– Vi er ikke der ennå, sier hun til pressen i Reykjavik.
Jónsdottir håper å danne en koalisjonsregjering med hele fem partier: Lys Framtid, Den sosialdemokratiske alliansen, Fornyelsespartiet og Venstrebevegelsen – de grønne. Totalt har de 34 av de 63 representantene i Alltinget.
Fra før har Venstrebevegelsens leder Katrín Jakobsdóttir forsøkt å forhandle fram en koalisjonsregjering bestående av de samme fem partiene, men hun mislyktes. Også Bjarni Benediktsson fra sentrum-høyrepartiet Selvstendighetspartiet, som vant valget med 29 prosent av stemmene, måtte gi opp forsøket på å danne en koalisjonsregjering med Fornyelsespartiet og Lys framtid.
Les også: Islands grønne venstreparti gir opp å danne regjering
Selvstendighetspartiet på Island vil danne regjering