
Taugbøl reddet VM-drømmen i tolvte time: – Har vært en berg-og-dalbane

Langrennsprofilen Håvard Solås Taugbøl har hatt mange stang ut-opplevelser denne sesongen. Tirsdag kom beskjeden han har håpet så inderlig på.
Taugbøl og landslagskollega Ansgar Evensen vant nemlig kampen om de to siste plassene i langrennstroppen for menn til ski-VM i Trondheim.
Norges Skiforbund bekrefter at uttaket på herresiden nå er komplett.
– De to løperne har vist best formutvikling de siste ukene, sier landslagssjef Ulf Morten Aune i en uttalelse.
Enten Taugbøl eller Evensen vil nå få plass på sprintlaget i mesterskapet sammen med regjerende verdensmester Johannes Høsflot Klæbo, Even Northug, Erik Valnes og Matz William Jenssen.
Norge har fem plasser på distansen som følge av at Klæbo gikk til topps under VM i Planica for to år siden.
Dermed må etter alle solemerker Taugbøl eller Evensen finne seg i å være reserve. Mye tyder på at det heller ikke blir flere VM-sjanser for den av de to som faller utenfor.
– Dette er veldig stort. Før sesongen var VM og skøytesprinten det store målet, men det har vært noen humper på veien. Sesongen har vært en følelsesmessig og prestasjonsmessig berg-og-dalbane, sier Taugbøl til NTB.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenVente med uttak
Da VM-troppen på herresiden nylig ble offentliggjort var bare 10 av de 12 mulige plassene i troppen fylt opp. De to siste plassene ble holdt åpne til etter skøytesprinten i verdenscupen i Engadin lørdag.
Der kjempet disse fem løperne om to VM-billetter: Håvard Solås Taugbøl, Aleksander Elde Holmboe, Sindre Bjørnestad Skar, Ansgar Evensen og Oskar Opstad Vike.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenAv disse var det Taugbøl som ble klart bestemann i Engadin med 5.-plass i en finale som ble vunnet av Johannes Høsflot Klæbo.
– Det var godt å prestere i helga med kniven på strupen og siste halmstrå og alt det der. Det ble stang inn etter en god følelse. Da var jeg en lettet mann, sier lillehamringen.
Han visste at han var i samme posisjon som mange andre før sprinten i Engadin, men sier at han likevel gikk inn i konkurransen med lave skuldre.
Artikkelen fortsetter under annonsen– Jeg har følt at formen har vært på vei, og at jeg fikk ut det jeg var god for.
Lillehammer-løperen har vært forfulgt av uhell denne sesongen, men berget altså VM-billetten i tolvte time.
Innleder VM
Skøytesprinten under VM i Granåsen er åpningsdistansen torsdag 27. februar.
Landslagstrener Eirik Myhr Nossum opplyste til NTB sist uke at løperne som skal gå sprinten og de to første distansene i ski-VM vil få beskjed om det i månedsskiftet januar/februar.
– Jeg håper selvsagt at jeg får i VM, men Arild Monsen (sprinttrener) kunne ikke bekrefte det da han ga beskjed om at jeg var inne i troppen. De har ikke helt landet det ennå, men muligheten er god om jeg holder meg frisk og skadefri. Jeg må uansett forberede meg som om jeg skal gå, sier 31-åringen.
Hvem som til sist utgjør laget blir bekjentgjort for allmennheten på en pressekonferanse i Trondheim to dager før sprinten i Granåsen går.
VM-uttatte Taugbøl skal gå verdenscupsprintene i italienske Cogne til helgen og i Falun i midten av februar. Begge disse går i klassisk og har i utgangspunktet ingen direkte innvirkning på hvem som får i VM siden det da er snakk om fri teknikk.