Tysk trenerlegende død etter kreftsykdom

Her blir Christoph Daum intervjuet før Bundesliga-kampen mellom Bayer Leverkusen og Stuttgart i april i år. Stuttgart var en av klubbene han trente i løpet av sin karriere.
Her blir Christoph Daum intervjuet før Bundesliga-kampen mellom Bayer Leverkusen og Stuttgart i april i år. Stuttgart var en av klubbene han trente i løpet av sin karriere. Foto: Ina Fassbender / AFP / NTB

Trenerprofilen Christoph Daum (70) er død. Han trente stor fotballklubber i blant annet Tyskland og Tyrkia.

Daum sto i spissen for Klubber som Köln, Stuttgart og Fenerbahçe og døde etter lengre tids kreftsykdom, opplyser hans familie til nyhetsbyrået DPA. Han ble 70 år gammel.

Det var i 2022 at Daum fikk påvist kreftsykdommen, og han trakk seg deretter bort fra offentligheten. Senere vendte han tilbake for å gi støtte og inspirere andre med lignende sykdom.

Han fortalte jevnlig omverden om sykdomsforløpet på sin egen Instagram-konto.

– Dere kjenner meg. Jeg er en kriger og skal takle denne utfordringen med optimisme og styrke, het det i en tidlig statusoppsummering.

Daums første trenerjobb var med Köln, men hans første titler kom med Stuttgart. 1 1992 ble Stuttgart tyske mestere og året etter vant de cupen. I 2017 avsluttet han trenergjerningen som Romanias landslagstrener.

I 2000 lå han an til å bli landslagstrener for Tyskland. På den tiden trente han Leverkusen, men da det kom fram at hadde tatt kokain mistet han jobben i Leverkusen og det ble heller aldri noen jobb som Tysklands landslagstrener.