Tidligere byrådsleder Raymond Johansen skal lede NFFs VAR-utvalg

Raymond Johansen har tidligere erfaring fra fotballen som sportslig leder i Vålerenga, der han sluttet i 2009.
Raymond Johansen har tidligere erfaring fra fotballen som sportslig leder i Vålerenga, der han sluttet i 2009. Foto: Heiko Junge / NTB

Norges Fotballforbund har pekt ut Raymond Johansen som leder for arbeidsgruppen som skal utrede problemstillinger ved videodømmingsverktøyet VAR.

Gruppen og mandatet ble presentert på et pressetreff på Ullevaal stadion torsdag. Fotballpresident Lise Klaveness var til stede.

Johansen har tidligere erfaring fra fotballen som sportslig leder i Vålerenga, der han sluttet i 2009. Johansen var byrådsleder i Oslo fra 2015 til høsten 2023. Siden den gang har han vært i stillingen som generalsekretær i Norsk Folkehjelp.

– Timingen er god for å sette i gang et arbeid, sa Klaveness torsdag.

Gruppen starter sitt arbeid kommende uke, og rapporten skal leveres 18. november. Klaveness ønsker seg en løypemelding i uke 39, sa hun torsdag.

Det har vært mye støy rundt VAR den siste tiden. Under flere kamper har supportere avbrutt spillet ved å kaste ulike gjenstander ut på banen.

Kampen mellom Rosenborg og Lillestrøm 21. juli ble avbrutt og utsatt etter fire stopp i spillet. Den kampen skal spilles om igjen 21. august.

Fire dager etter kaoset på Lerkendal besluttet NFF at VAR-dømmingens fremtid skulle opp til diskusjon på neste års fotballting.

– Vi har lange tradisjoner om å ta vanskelige og omdiskuterte saker til tinget. Vi i forbundsstyret går inn i dette med et helt åpent sinn. Vi legger ingen føringer og har et oppriktig ønske om å ha en transparent prosess, sa Klaveness.

– En innstilling fra toppklubber vil veie tungt, fortsatte fotballpresidenten.

Norges Fotballforbund har rettet kraftig kritikk mot måten supporterne i sommer har vist sin misnøye på. Det er blitt kastet tennisballer på banen i flere kamper, og i RBK-oppgjøret ble det også kastet en stor mengde med fiskekaker.