Vipers med sterk borteseier – banket «norske» Esbjerg 37-32 i Champions League

Jana Knedlikova herjet for Vipers mot Esbjerg i mesterligaen søndag. Foto: Frank Cilius / Ritzau Scanpix / NTB
Jana Knedlikova herjet for Vipers mot Esbjerg i mesterligaen søndag. Foto: Frank Cilius / Ritzau Scanpix / NTB Foto: NTB

Vipers Kristiansand er i økonomisk kjempetrøbbel, men det la laget bak seg i 37-32-nedsablingen av Esbjerg i mesterligahåndballen.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Resultatet kom borte mot en motstander som før avkast sto med ni seirer på sesongens ti første kamper i europacupen. Vipers hadde kun vunnet fire.

I Danmark ledet tittelforsvareren nærmest fra start til slutt. Vertene var kun foran på 2-1, og Nora Mørks manglende uttelling var blant årsakene til at det endte så stygt for Esbjerg.

Halvveis sto Mørk med kun tre mål på ti skudd, mens Vipers' toppscorer Jana Knedlikova traff på alt den første halvtimen. Hun gjorde til slutt elleve mål på 13 forsøk.

Vipers ledet 21-15 til pause, og på det meste ledet sørlendingene med ti mål utover i andreomgangen.

Triumfen tok laget opp i elleve poeng fra like mange gruppekamper. Det skiller sju poeng til franske Metz og Esbjerg i toppen når tre runder gjenstår.

De to beste fra hver pulje går rett til kvartfinale, og de fire neste skal ut i et innledende utslagsspill. Vipers ga seg selv en viktig luke med søndagens seier.

Dette er Kristiansand-klubbens gjenværende gruppekamper: Zaglebie Lubin (h), FTC Hungaria (b) og Ikast (h).

Sju av 13 utespillere i Esbjergs tropp søndag var norske. Blant dem var Henny Ella Reistad.