Studie: Bodø/Glimt er Norges mest dominerende lag – på 35.-plass i verden

Patrick Berg og Bodø/Glimt dominerer sine motstandere oftest av eliteserielagene. Foto: Geir Olsen / NTB
Patrick Berg og Bodø/Glimt dominerer sine motstandere oftest av eliteserielagene. Foto: Geir Olsen / NTB Foto: NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

To norske lag er inne i topp 100 blant klubblagene som dominerer sine ligamotstandere mest ut fra fire nøkkelparametere, viser en ny studie.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Bodø/Glimt kommer best ut av dem med en snittscore på 1,92 i undersøkelsen som er utført av det velrenommerte forskningssenteret Cies i Sveits. 69 ligaer rundt om i verden er vurdert i studien.

For å regne ut hvor mye et lag dominerer sine motstandere har forskerne tatt utgangspunkt i fire parametere: Skudd totalt, skudd fra motstanderens 16-meter, vellykkede pasninger totalt og vellykkede pasninger inn i motstanderens tredel.

Dominansen sett opp mot motstanderen vurderes i hver kategori, og snittet av resultatet i de fire målingene utgjør scoren totalt.

To bulgarske lag topper listen så langt i sesongen. Levski Sofia troner øverst med en snittscore på hele 3,31 etter å ha spilt ni kamper, mens Ludogorets (sju kamper) følger like bak med 3,26.

Brann nærmest

Bodø/Glimt får i snitt resultatene 1,95 på skudd, 1,77 på skudd i motstanderens boks, 1,73 på pasninger og 2,21 på pasninger inn i offensiv tredel. 1,92 i totalsnitt gir 35.-plass på Cies' liste. For Glimts del er grunnlaget 22 seriekamper i år.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Av norske lag er Brann nærmest med en gjennomsnittlig dominans på 1,77. Det gir 59.-plass totalt av de 1164 lagene som er med i undersøkelsen.

Nordsjælland ligger like foran Brann med 1,78 og er Danmarks mest dominerende lag. Best plassering i Norden får Malmö med 2,01 snittpoeng og 26.-plass totalt.

Allsvenskan er i likhet med den norske ligaen inne i sluttfasen, mens danskene spiller høst-vår og har vært gjennom ni serierunder.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

HamKam nederst

Molde er tredje mest dominerende i Eliteserien med 1,37, mens serieleder Viking får 1,16 og er nummer seks i Norge. HamKam er klart minst dominerende i ligaen med 0,62 i snitt.

I de europeiske topp fem-ligaene er Bayern München i Tyskland best med en dominansvurdering på 2,63 så langt i sesongen. Napoli (Italia) får snittscore på 2,56, Paris Saint-Germain (Frankrike) 2,53, Manchester City (England) 2,33 og Barcelona (Spania) 2,16.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Utenfor Europa er det de saudiarabiske lagene Al-Hilal (2,29) og Al-Nassr (2,13) som dominerer sine ligamotstandere mest.

Topp ti i verden (69 ligaer):

1) Levski Sofia, Bulgaria – 3,31

2) Ludogorets, Bulgaria – 3,26

3) Røde Stjerne, Serbia – 2,99

4) Olympiakos, Hellas – 2,90

5) Feyenoord, Nederland – 2,78

6) Bayern München, Tyskland – 2,63

7) Besiktas, Tyrkia – 2,62

8) Napoli, Italia – 2,56

9) Paris Saint-Germain, Frankrike – 2,53

10) PSV Eindhoven, Nederland – 2,39

Topp ti Norge (total plassering i parentes):

1) (35) Bodø/Glimt – 1,92

2) (59) Brann – 1,77

3) (182) Molde – 1,37

4) (247) Sarpsborg – 1,26

5) (250) Lillestrøm – 1,26

6) (345) Viking – 1,16

7) (563) Rosenborg – 1,00

8) (642) Vålerenga – 0,95

9) (699) Stabæk – 0,92

10) (749) Tromsø – 0,89.