Skøyter: Det norske lagtempolaget til semifinale

Bronsevinner på 5000 meter Hallgeir Engebråten gikk på det norske lagtempolaget sammen med veteran Sverre Lunde Pedersen og Peder Kongshaug. Foto: Andreas Hillergren / TT / NTB
Bronsevinner på 5000 meter Hallgeir Engebråten gikk på det norske lagtempolaget sammen med veteran Sverre Lunde Pedersen og Peder Kongshaug. Foto: Andreas Hillergren / TT / NTB Foto: NTB

Hallgeir Engebråten, Sverre Lunde Pedersen og Peder Kongshaug tok seg greit videre til semifinale på lagtempoen i OL. De noterte også den beste tiden.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Engebråten, Pedersen og Kongshaug gikk et godt disponert løp og hadde kommandoen mot USA. Det holdt derimot hardt på siste runden, og i mål skilte bare 4/100 sekund.

Her er hele OL-programmet

For USA gikk Ethan Cepuran, Casey Dawson og Emery Lehman. Det amerikanske laget satte verdensrekord med 3.34,47 på den raske isen i Salt Lake City i desember.

ROC gikk inn til tredjeplassen, mens Nederland med Marcel Bosker, Sven Kramer og Patrick Roest tok den siste semifinaleplassen. Det blir semifinale mot Nederland for det norske laget tirsdag.

Norge vant lagtempogullet i OL for fire år siden. Håvard Bøkko og Simen Spieler Nilsen gikk på laget ved siden av Pedersen. Pedersen var utsatt for en sykkelulykke i fjor sommer, men han har sakte, men sikkert kommet tilbake.

Det ble gått åtte runder, og lagene med fire beste tidene tok seg til semifinale. De to neste går i C-finale og de to dårligste D-finale.