Ingen matchball for Norge i VM-kvalifiseringen etter sjansesløsing og 0-0 mot Latvia

Dommer Lawrence Visser markerer at VAR skal se på Mohamed Elyounoussis scoring mot Latvia. Annulleringen kostet Norge dyrt i VM-kvalifiseringen. Foto: Terje Pedersen / NTB
Dommer Lawrence Visser markerer at VAR skal se på Mohamed Elyounoussis scoring mot Latvia. Annulleringen kostet Norge dyrt i VM-kvalifiseringen. Foto: Terje Pedersen / NTB Foto: NTB

Norge hadde sjanser nok, men greide ikke å score mot Latvia på Ullevaal. Etter 0-0-kampen er VM-skjebnen ute av egne hender.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

I det 80. minutt eksploderte Ullevaal i jubel da Mohamed Elyounoussi satte ballen i mål ved lengste stolpe etter at Alexander Sørloth gikk i duell på Mathias Normanns innlegg og kjempet ballen videre.

Jubelscenene stilnet da VAR-sjekken avdekket at Moi så vidt var i offside, og til hjemmelagets og publikums fortvilelse ble målet annullert.

Solbakken etter fiaskokampen: – Vi kastet bort den første halvtimen

Landslagssjef Ståle Solbakken. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Landslagssjef Ståle Solbakken. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Norge skuffet stort mot Latvia og klarte bare 0-0 i VM-jakten. Etterpå var landslagssjef Ståle Solbakken irritert over de første 30 minuttene.

– Først og fremst så kaster vi bort den første halvtimen. Da synes jeg vi er svake, sa Solbakken til TV 2 og la til:

– Den andre omgangen er klart godkjent. Da er det et stormløp, og vi skaper sju store sjanser og har selvfølgelig marginer imot. Uansett hvordan du vrir og vender på det, så er det en skuffelse at vi ikke slår dette laget over 98 minutter.

Mohamed Elyounoussi trodde han hadde gitt Norge ledelsen på tampen, men scoringen ble annullert etter en VAR-sjekk.

– Vi er skuffet, som alle andre. Vi har en treig første omgang og kommer ikke til de store sjansene. I andre omgang er vi gode og skaper nok. Så får vi det vi trodde var scoring. Vi visste at det ville bli en tøff kamp, og at de ikke ville gi oss noe gratis. De var seige i dag. Vi får brette opp ermene, restituere og kjøre på mot Nederland, sa Elyounoussi til TV 2.

– Vi gir ikke opp før dommeren blåser i Nederland. Så får vi se hva ståa er da, fortsatte «Moi».

Slet med å komme i gang foran et fullsatt Ullevaal

Nederland kan sikre VM-billetten i gruppe G med borteseier i Montenegro senere lørdag, og selv norsk seier over nederlenderne i Rotterdam tirsdag kan da vise seg for lite i kampen om 2.-plassen som gir omspill.

Det norske laget slet med å komme i gang foran et fullsatt Ullevaal, men begynte å skape sjanser i slutten av første omgang. Laget dominerte stort etter et formasjonsbytte ved pause, men fikk ikke ballen i mål.

Kristian Thorstvedt nikket i stolpen i første omgang og tvang Latvia-keeper Roberts Ozols til den beste av flere gode redninger i den andre. Moi misset en dobbeltsjanse alene med Ozols, som ofret seg i duellen og pådro seg et blødende hodesår i møtet med nordmannens kne.

Norge hadde scoret i åtte landskamper på rad, men hjemmemøtet med laget som i september ble rundspilt og knust på bortebane, ble akkurat så vrient som Ståle Solbakken hadde varslet. Norge skuslet bort sjansen til en matchball i kvalifiseringen i Rotterdam.

Norges Ola Solbakken og Alexander Sørloth fortviler etter VM-kvalifiseringskampen i fotball mellom Norge og Latvia på Ullevaal stadion. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Norges Ola Solbakken og Alexander Sørloth fortviler etter VM-kvalifiseringskampen i fotball mellom Norge og Latvia på Ullevaal stadion. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Vanskelig

Latvierne lovet å by sterkere motstand enn i hjemmekampen, og de holdt ord. De kom på banen i en stram 4-4-2-formasjon og jobbet knallhardt for å forstyrre det norske spillet. Det lyktes, for det var mye rusk i den norske lagmaskinen. Pasningsspillet var lenge for upresist til at det ble sjanser av det.

Målsjansene kom i stedet i motsatt ende av banen. Allerede etter fem minutter fyrte høyrekanten Alvis Jaunzems løs, og via Birger Meling forsvant ballen så vidt utenfor lengste stolpe.

Spissduoen Roberts Uldrikis og Vladislavs Gutkovskis var farlige, og særlig førstnevnte kom til flere avslutninger fra god posisjon uten å lykkes.

Først etter halvspilt omgang kom Norge til sin første sjanse, da Moi skar inn fra kanten, driblet to mann og overlot ballen til Thorstvedt, som fyrte løs rett utenfor stolpen.

I det 35. minutt viste en opplagt Normann fram sin gode skuddfot fra distanse. Ozols kastet seg og dyttet ballen utenfor stolpen.

Omgangens beste sjanse kom etter 40 minutter, da Martin Ødegaard la inn fra høyre og Thorstvedt stusset ballen mot lengste hjørne. Den traff stolpen og gikk utenfor.

Fare på ferde var det også i omgangens siste sekunder da Thorstvedts ballerobring førte til en giftig kontring. Moi skjøt, men Sørloth sto i veien for skuddet, og det oppsummerte på mange måter en frustrerende omgang for Norge.

Endret

I pausen byttet Solbakken inn Joshua King for Morten Thorsby og la om fra 4-2-3-1 til 4-3-3. Norge tok helt over mot et latvisk lag som begynte å merke kjøret.

Ødegaard testet skuddfoten tidlig i omgangen, men var i sin vanlige rolle som tilrettelegger da Thorstvedt kom til en kjempesjanse i det 55. minutt. Kapteinen fant Sørloth, som dyttet ballen videre til Thorstvedt. Hans skudd ble glimrende reddet av Ozols.

På den etterfølgende corneren nikket Sørloth serven fra Normann rett over etter å ha knust Latvia-kaptein Antonijs Cernomordijs i lufta.

I det 65. minutt ble Moi spilt helt gjennom av Sørloth. Skuddet gikk i hodet på keeper, men Moi kjempet returen forbi ham, bare for å se Cernomordijs redde på streken. I duellen pådro Ozols seg et blødende hodesår som krevde behandling i flere minutter.

Moi skulle overliste Ozols til slutt, men VAR ødela den norske festen, og kvelden skuffet med bitter skuffelse.

Gibraltar så rødt – Tyrkia med storseier

Tyrkia banket Gibraltar 6-0 i Norges VM-kvalgruppe i fotball. Tyrkerne forbedret sin målforskjell kraftig. Det kan bli avgjørende i kampen om avansement.

Tyrkerne presset på voldsomt fra start. Etter elleve minutter scoret Kerem Aktürkoglu.

Snaut midtveis i 1.-omgangen ble Gibraltar redusert til ti mann da Jayce Olivero fikk et direkte rødt kort.

Halil Dervisoglu scoret så to ganger inn mot pause. Det kan bli viktige mål i kampen om en av de to øverste plassene på tabellen. Ved poenglikhet teller målforskjellen først for å skille lagene.

Tyrkia har ti plussmål mot Norges ni etter en skuffende norsk 0-0-kamp mot Latvia i Oslo. Begge lag står på 18 poeng.

Burak Yilmaz la alle de målgivende pasningene i 1.-omgangen.

Etter pause var det stort sett enveistrafikk mot Gibraltar-buret, og Tyrkia fikk også uttelling flere ganger.

Gibraltar stilte til start med 34 baklengs på åtte kamper i kvalifiseringen. Det ga et snitt på 4,5.

Norge møter Nederland borte i siste kamp tirsdag. Tyrkia skal på besøk i Montenegro samme kveld.