
En kvinne protesterer mot at Brasil skal avholde Copa America. Høyesterett har godkjent at turneringen vil gå som planlagt. Foto: Eraldo Peres / AP / NTB Foto: NTB
Det søramerikanske mesterskapet skulle egentlig avvikles i Argentina og Colombia i fjor sommer, men ble utsatt ett år på grunn av coronapandemien. Først ble Colombia fratatt sin del av sluttspillet på grunn av den politiske situasjonen i landet, så falt også Argentina fra på grunn av pandemien.
Brasil steppet inn og sa seg klar til å overta turneringen på kort varsel og avvikle den i fire byer, men det er møtt med skepsis i et land som er blant de hardest rammede av viruspandemien. Bare USA har flere dødsfall.
Søksmål ble levert inn med krav om å stoppe arrangementet, men det har Høyesterett i landet nå satt en tommel ned for og gitt grønt lys til turneringen.