Sporting Lisboa mester for første gang på 19 år

Sporting Lisboa-spillerne feirer etter å ha sikret seriegullet i portugisisk fotball. Det var klubbens første serietittel på 19 år. Foto: Pedro Rocha, AP / NTB
Sporting Lisboa-spillerne feirer etter å ha sikret seriegullet i portugisisk fotball. Det var klubbens første serietittel på 19 år. Foto: Pedro Rocha, AP / NTB Foto: NTB

Sporting Lisboa slo Boavista 1-0 med scoring av Paulinho og er portugisisk seriemester i fotball. Det er klubbens 19. seriegull, og det første på 19 år.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Paulinho scoret i det 36. minutt med assist fra Nuno Santos. Seieren gjør at Sporting er åtte poeng foran serietoer Porto med to serierunder igjen. Benfica på tredjeplass er ytterligere fire poeng bak.

Porto var tittelforsvarer. De siste 18 sesongene har tittelen gått til enten Porto (11 ganger) eller Benfica (7 ganger). Sporting Lisboa triumferte forrige gang i 2002.

De tre store klubbene har dominert fullstendig i portugisisk fotball. Benfica har 37 seriegull, Porto 29 og Sporting altså 19. De to eneste ganger tittelen gikk til andre klubber var 1946 (Belenenses) og 2001 (Boavista). Serievinneren har aldri kommet fra lag utenfor Lisboa og Porto.