VM-profilen Heidi Løke: Avskiltet i september, på gulljakt to måneder senere
Veteranen Heidi Løke fikk klar beskjed om at hun var uaktuell for håndball-VM. I Japan er målet å herje med motstanderne.
29. september i år: Løke setter seg inn i en taxi i Stavanger og kjører mot Sola og flyplassen. Hun har tårer i øynene og er noen timer tidligere offisielt meldt uaktuell for VM på grunn av skade.
Fredag denne uka: Løke smiler og ler i Kumamoto med en liten blåveis ved det høyre øyet etter treningskamp mot Montenegro. I den japanske byen skal Norge forsøke og følge opp sin rekordartede medaljefangst i kvinnehåndball.
– Du var helt avskiltet for vel to måneder siden?
– Ja, jeg var ferdig og skulle være hjemme. Flyturen hjem fra Stavanger den dagen var rar. Jeg satt og tenkte på alt jeg kom til å gå glipp av, sier Løke til NTB.
En «uvanlig meniskskade» med rehabiliteringstid på fem-seks måneder var budskapet i en pressemelding fra Norges Håndballforbund.
Det skulle vise seg å være helt feil.
Uforståelig
For hjemme i Sandefjord ventet Løkes yngste sønn Oscar, og allerede mandag småløp håndballstjernen etter ham i stua og kunne bøye kneet nesten uten smerte. Da kom håpet om VM tilbake.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsen– Jeg kunne ikke forstå at dette skulle sette meg utenfor håndballen i så lang tid som jeg fikk beskjed om, sier Løke.
Den bookede timen for operasjon i Oslo, endte i stedet med en friskmelding. Noen dager senere dominerte Løke i Champions League-kamp for Vipers Kristiansand.
Eldst
Norge slo gjennom på toppnivå i kvinnehåndball i 1986. I dagens tropp var bare Løke og Camilla Herrem født da mesterskapet endte i norsk bronse for 33 år siden.
Etter det har Norge sikret seg ytterligere 26 medaljer i OL, VM og EM.
Lørdag starter VM mot Cuba, og det ender sannsynligvis i en klar norsk seier. Videre i gruppespillet møter Norge Angola, Nederland, Serbia og Slovenia.
Løke fyller 37 år 12. desember. En fin presang for henne ville vært om Norge kvelden før sikrer plass i semifinalen.
– Jeg synes det er like gøy å spille landskamper og mesterskap nå som for mange år siden, sier Løke.