Åsane rykket opp til 1. divisjon, Notodden må ta turen ned
Etter ett år på nivå tre er Åsane tilbake på det nest øverste nivået i norsk fotball.
Det ble klart da de spilte 2-2 på hjemmebane og slo ut Notodden i kvalifiseringen. Mye av grunnlaget ble lagt på bortebane da de sikret seg et glimrende utgangspunkt med 3-1-seier.
– Det er så fortjent etter den sesongen vi har hatt. Vi visste det ble beintøft, og at de (Notodden) kom i en bedre utgave. En svak første omgang der vi var nervøse, men vi klarer å samle oss, sa en lykkelig Åsane-trener Morten Røssland til Eurosport.
Røssland tok over fra Mons Ivar Mjelde etter nedrykket i 2018, og førte bergenserne opp på første forsøk.
Gjestene fra Notodden ga det et skikkelig forsøk på bortebane, til tross for et vanskelig utgangspunkt. De tok ledelsen to ganger, men keepertabber og et rødt kort gjorde oppgaven vanskelig.
Ti minutter før slutt utlignet Joakim Hammersland til 2-2 da keeper Espen Vasby spilte ballen rett til Åsane, som lekkert kombinerte seg gjennom gjestens forsvar. Hammersland hadde få problemer med å sette inn sitt sjette mål i kvalifiseringen.
– Dette var ikke en bra kamp. Vi kommer ikke inn i det, og det er et helt annet lag enn vi møtte for to dager siden. Vi får ikke til å spille vår fotball, men jeg er sinnssykt imponert over gjengen. I fjor gikk vi ned med brukket rygg, og vi brukte kun én sesong på å gå opp igjen. Det er en tøff vei å gå, og vi gjør det, da Hammersland til Eurosport.
Åsane imponerte i kvalifiseringen hvor de først slo ut divisjonskollega Kvik Halden over to kamper, før 1.-divisjonslaget Notodden ble beseiret i to tøffe bataljer.
Keepertabbe og rødt kort
Notodden fikk en strålende start i Bergen da de etter kun seks minutter gikk opp i 1-0-ledelse ved André Bakke. Kantspilleren fikk ta ned ballen og smelle den kontakt i mål fra åtte meter.
Men jubelen stilnet fort for de tilreisende da keeper Vasby rotet det til i de bakre rekker med en dårlig berøring. Hammersland kunne enkelt rappe ballen og sette den i det åpne målet.
Henrik Gustavsen sendte gjestene i føringen fem minutter seinere, men nok en gang ble oppgaven gjort vanskelig da Alfred Sankoh pådro seg sitt andre gule kort like før pause og ble utvist. På overtid ble Notodden redusert til ni mann da Henrik Gustavsen fikk direkte rødt kort.