Maren Lundby ble verdensmester i hopp
Maren Lundby taklet presset, forsvarte ledelsen fra 1. omgang og vant kvinnenes hopprenn i Seefeld. Det er hennes første individuelle VM-medalje.
Lundby har de to siste sesongene vært den dominerende kvinnehopperen, og onsdag toppet hun det med et populært VM-gull i Seefeld. Hun vant 0,5 poeng foran tyske Katharina Althaus.
24-åringen fra Bøverbru satte som 14-åring først utfor et VM-renn for kvinner i 2009. Hun har deltatt i alle fem VM-konkurransene, og hun hadde fjerdeplass fra Lahti for to år siden som beste resultat. Også den gang ledet hun etter en omgang. Forskjellen fra 2017 var at den regjerende OL-vinneren har fått mye mer selvtillit i hoppingen sin og har sittet alene på toppen en rekke ganger.
Lundby hoppet 106,5 meter i 1. omgang og ledet med 1,6 poeng. Hun landet på 104,5 meter i finalen og var til slutt et halvt stilpoeng foran.
Althaus fikk opp 108 meter og tangering av bakkerekorden til Lundby fra dagen før. I finalen landet hun på 107 meter med gode stilkarakterer. Hun fikk 259,1 poeng.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenBronsen gikk til det østerrikske hjemmehåpet Daniela Iraschko-Stolz. Hun var nummer åtte med 101 meter etter 1. omgang med slo til 105,5 meter i finalen, og avanserte fem plasser.
Anna Odine Strøm var nest best av de norske med sin 7.-plass med 102 meter i 1. omgang. I finalen landet hun på 99,5 meter. Med det falt Alta-hopperen tilbake to plasseringer.
Silje Opseth fikk opp 97 og 98,5 meter. Det var to hopp på det jevne, og hun avanserte fra 13.- til 9.-.plass.
Ingebjørg Bråten overrasket de fleste med solid hopping i lagkonkurransen tirsdag. I det individuelle rennet landet hun på pene 96 meter i 1. omgang. Dermed klarte hun å kvalifisere seg til finaleomgangen på 19.-plass. I finalen var hun nok litt for ivrig på hoppkanten, og med 94 meter fikk hun 202,4 poeng som holdt til 25.-plass.
I verdenscupen har hun kun vært i to finaler tidligere. Det var under verdenscupåpningen i Lysgårdsbakken. I storbakken slo hun også Maren Lundby og ble nummer 17.