Program Vinter-OL Pyeongchang 2018

Her er OL-programmet i Pyeongchang, Sør-Korea dag for dag

Marit Bjørgen står med seks OL-gull, og 37-åringen jakter flere under lekene i februar. Her fra da hun overleverte OL-ilden til prinsesse Ingrid Alexandra under undgoms-OL på Lillehammer i 2016. Foto: Geir Olsen / NTB scanpix
Marit Bjørgen står med seks OL-gull, og 37-åringen jakter flere under lekene i februar. Her fra da hun overleverte OL-ilden til prinsesse Ingrid Alexandra under undgoms-OL på Lillehammer i 2016. Foto: Geir Olsen / NTB scanpix
OL i Sør-Korea går av stabelen mellom 8. og 25. februar. Tidsforskjellen betyr at du må tidlig opp for å få med deg langrennsøvelsene.

De olympiske vinterlekene i Pyeongchang er det 23. i rekken, og det er første gang Sør-Korea er vertsnasjonen for et vinter-OL. Lekene går over 17 dager, og det skal konkurreres i 102 øvelser fordelt på 15 idretter.

Pyeongchang ligger åtte timer foran Norge, og det betyr at enkelte av konkurransene vil avvikles på litt andre tidspunkter enn det vi er vant med.

Åpningsseremonien er den 9. februar, men allerede dagen før begynner øvelsene så smått i Sør-Korea.

Torsdag 8. februar er det innledende curlingkamper, og kvalifisering for herrehopperne i normalbakken.

Norge reiser til Sør-Korea med omtrent like store medaljeambisjoner som sist. Olympiatoppen håper på 30 medaljer, der ti av dem er gull.

Foran 2014-OL i Sotsji var det norske målet på mellom 25 og 30 medaljer. Norge endte opp med å ta 26 medaljer (elleve gull).

Her er OL-programmet med norske tider:

Søndag 18. februar:

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Norge - Danmark

01.05: Curling – Innledende runde, menn: USA - Japan

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Sveits - Canada

02.00: Freestyle – Slopestyle kvalifisering, menn

02.15: Alpint – Storslalåm 1. omgang, menn

04.10: Ishockey – Plasseringskamp, kvinner

04.10: Ishockey – Gruppe C, menn: Tyskland - Norge

05.15: Freestyle – Slopestyle finale, menn 

05.45: Alpint – Storslalåm 2. omgang, menn 

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Storbritannia - Sverige

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Canada - Sveits

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Kina - Sør-Korea

07.15: Langrenn – Stafett, menn 

08.40: Ishockey – Plasseringskamp, kvinner

08.40: Ishockey – Gruppe A, menn: Tsjekkia - Sveits

12.00: Skøyter – 500 meter, kvinner 

12.00: Skøyter – Lagtempo kvalifisering, menn

12.00: Freestyle – Aerial finale, menn 

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Sverige - Japan

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Danmark - Sør-Korea

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Italia - Storbritannia

12.05: Curling – Innledende runde, menn: USA - Norge

12.05: Bob – Toerbob, løp 1 og 2, menn

12.15: Skiskyting – Fellesstart, menn 

13.10: Ishockey – Gruppe A, menn: Canada - Sør-Korea

13.10: Ishockey – Gruppe C, menn: Sverige - Finland

Mandag 19. februar:

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: USA - Danmark

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Japan - Canada

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sverige - Sør-Korea

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: OAR - Sveits

01.30: Snowboard – Big Air kvalifisering, kvinner

02.00: Freestyle – Halfpipe kvalifisering, kvinner

02.00: Kunstløp – Kortprogram, isdans

05.10: Ishockey – Semifinale, kvinner

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Italia - Sør-Korea

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Sverige - Sveits

06.05: Curling – Innledende runde, menn: USA - Canada

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Storbritannia - Danmark

12.00: Skøyter – 500 meter, menn

12.00: Skøyter – Lagtempo kvalifisering, kvinner

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Storbritannia - Sveits

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Danmark - OAR

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Kina - USA

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Japan - Sverige

12.15: Bob – Toerbob, løp 3 og 4, menn 

13.10: Ishockey – Semifinale, kvinner

13.30: Hopp – Lagkonkurranse, menn

Tirsdag 20. februar:

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Storbritannia - Norge

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Japan - Canada

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Sør-Korea - Sveits

01.05: Curling – Innledende runde, menn: Italia - Sverige

02.00: Kunstløp – Friløp, isdans 

02.30: Freestyle – Halfpipe finale, kvinner 

04.10: Ishockey – Kvalifiseringskamp, menn

04.10: Ishockey – Plasseringskamp, kvinner

05.00: Freestyle – Halfpipe kvalifisering, menn

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Canada - Kina

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: USA - Sør-Korea

06.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Storbritannia - Japan

08.40: Ishockey – Kvalifiseringskamp, menn

08.40: Ishockey – Plasseringskamp, kvinner

11.00: Kortbaneløp – 3000 meter stafett, kvinner 

11.00: Kortbaneløp – 1000 meter kvalifisering, kvinner

11.00: Kortbaneløp – 500 meter kvalifisering, menn

11.00: Kombinert – Stor bakke, menn

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Sveits - USA

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Norge - Italia

12.05: Curling – Innledende runde, menn: Japan - Danmark

12.15: Skiskyting – Mixed stafett 

12.50: Bob – Løp 1 og 2, kvinner

13.10: Ishockey – Kvalifiseringskamp, menn

13.10: Ishockey – Kvalifiseringskamp, menn

13.45: Kombinert – 10 km, menn

Onsdag 21. februar: 

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sør-Korea - OAR

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sverige - Kina

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sveits - Danmark

01.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Canada - Storbritannia

01.30: Snowboard – Big Air kvalifisering, menn

02.00: Kunstløp – Kortprogram, kvinner

03.00: Alpint – Utfor, kvinner

03.30: Freestyle – Skicross kvalifisering, menn

04.10: Ishockey – Kvartfinale, menn

05.15: Freestyle – Skicross finale, menn

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Danmark - Canada

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Storbritannia - USA

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Sverige - Norge

06.05: Curling – Innledende runde, menn: Sør-Korea - Japan

08.40: Ishockey – Kvartfinale, menn

08.40: Ishockey – Bronsefinale, kvinner 

09.00: Langrenn – Lagsprint, menn og kvinner 

12.00: Skøyter – Lagtempo, menn og kvinner

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sverige - USA

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sveits - Japan

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: OAR - Canada

12.05: Curling – Innledende runde, kvinner: Sør-Korea - Danmark

12.40: Bob – Løp 3 og 4, kvinner

13.10: Ishockey – Kvartfinale, menn

13.10: Ishockey – Kvartfinale, menn

Torsdag 22. februar:

01.05: Curling – Tie-break, menn og kvinner

02.15: Alpint – Slalåm 1. omgang, menn

03.30: Freestyle – Halfpipe finale, menn

04.00: Snowboard – Parallellstorslalåm kvalifisering, menn og kvinner

05.10: Ishockey – Finale, kvinner

05.45: Alpint – Slalåm 2. omgang, menn

08.30: Kombinert – Laghopp, stor bakke

11.00: Kortbaneløp – 500 meter, menn

11.00: Kortbaneløp – 1000 meter, kvinner

11.00: Kortbaneløp – 5000 meter stafett, menn

11.20: Kombinert – Stafett: 4 x 5 km

12.05: Curling – Semifinale, menn

12.15: Skiskyting – Stafett, kvinner

Fredag 23. februar:

01.30: Snowboard – Big Air finale, kvinner 

02.00: Kunstløp – Friløp, kvinner

03.00: Alpint – Superkombinasjon 1. omgang, kvinner

03.30: Freestyle – Skicross kvalifisering, kvinner

05.15: Freestyle – Skicross finale, kvinner 

06.30: Alpint – Superkombinasjon 2. omgang, kvinner 

07.35: Curling – Bronsefinale, menn 

08.40: Ishockey – Semifinale, menn

11.00: Skøyter – 1000 meter, menn 

12.05: Curling – Semifinale, kvinner

12.15: Skiskyting – Stafett, menn 

13.10: Ishockey – Semifinale, menn

Lørdag 24. februar:

01.30: Bob – Firerbob, løp 1 og 2, menn

02.00: Snowboard – Big Air finale, menn 

03.00: Alpint – Lagkonkurranse

04.00: Snowboard – Parallellstorslalåm finaler, kvinner og menn 

06.00: Langrenn – 50 km klassisk, menn 

07.35: Curling – Finale, menn 

12.00: Skøyter – Fellesstart, kvinner og menn 

12.05: Curling – Bronsefinale, kvinner 

13.10: Ishockey – Bronsefinale, menn

Søndag 25. februar:

01.05: Curling – Finale, kvinner

01.30: Bob – Firerbob, løp 3 og 4, menn

01.30: Kunstløp – Oppvisningsgalla

05.10: Ishockey – Finale, menn

07.15: Langrenn – 30 km klassisk, kvinner

Her er video fra avslutningsseremonien fra OL i Sotsji:

Program18.02

  • 07:15
    Langrenn, 4 x 10 km stafett - MennTVNorge
  • 08:30
    Freestyle (r), Slopestyle - MennEurosport
  • 08:40
    Ishockey, hovedrunde, Tsjekkia - Sveits - MennEurosport 1
  • 09:20
    OL-studioTVNorge
  • 09:30
    Alpint (r), Storslalåm - MennEurosport

Medalje-oversikt

#LANDGullSølvBronseTotal
1NorgeNOR99725
2TysklandGER94417
3NederlandNED65213
4CanadaCAN55616
5USAUSA53210
6SverigeSWE4307
Populært