Kokslien med knallsøknad om VM-billett

Her er Mikko Kokslien fra verdenscupen i Lillehammer i desember. Foto: Jon Olav Nesvold / NTB scanpix.
Her er Mikko Kokslien fra verdenscupen i Lillehammer i desember. Foto: Jon Olav Nesvold / NTB scanpix. Foto: NTB scanpix

Mikko Kokslien (31) tok et langt skritt mot VM-deltakelse med 3.-plassen i fredagens verdenscuprenn i kombinert i Sapporo.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Veteranen fra Lillehammer kom i mål 32,1 sekunder bak den tyske vinneren Björn Kircheisen, men det var bare 0,7 sekunder opp til hjemmehåpet Akito Watabe på 2.-plass.

Før helgens to renn fra VM-byen i 2007 ble det sagt at den siste VM-billetten til det norske laget til Lahti senere i måneden ville stå mellom Kokslien, Jan Schmid og Håvard Klemetsen.

Kokslien var den som svarte klart best på sportsledelsens invitt. Klemetsen ble nest beste nordmann på 13.-plass med 1.40,9 minutter opp til vinneren. Jan Schmid på 17.-plass ble hektet av med 1.53,8 minutter.

– Dette ble en god dag for meg. Jeg var nervøs før start både fordi jeg har vært syk, og fordi det var et visst press på meg. Jeg har hatt en tøff sesong, sa Kokslien på den internasjonale pressekonferansen.

Siden Kokslien ble syk under forrige helg i Seefeld, så kom han til Japan allerede sist søndag.

– Det har gjort at jeg har kunnet forberede meg bra. Hoppingen er blitt bedre. Alt i alt er jeg veldig glad for at jeg endelig havnet på pallen igjen, sa Kokslien.

Opp 14 plasser

Mikko Kokslien gikk seg opp fra 17.-plass etter hoppingen. Han gikk ut i sporet med 1.40 minutter å ta igjen på teten.

Håvard Klemetsen var den som hoppet best av de norske. Han lå på 7.-plass etter hoppdelen, men klarte ikke helt å følge opp.

Øvrige norske plasseringer: 20) Harald Johnas Riiber (2.04,1), 22) Truls Sønstehagen Johansen (2.39,9), 24) Sindre Ure Utvik (2.41,4), 33) Espen Bjørnstad (4.11.8).

Mange manglet

Rennet hadde et klart B-preg over siden seg siden flere nasjoner ikke deltok med sine antatt beste utøvere. Det gjaldt for eksempel både Tyskland og Norge. Kun fire av de 20 beste plasserte i verdenscupen sammenlagt deltok.

Tre tyskere topper sammenlagtlista i verdenscupen i form av Johannes Rydzek, Eric Frenzel og Fabian Riessle. Ingen av dem var med i Sapporo.

Fredagens vinner Björn Kircheisen er nummer fem sammenlagt i verdenscupen. Fredagens annenmann Akito Watabe er nummer fire sammenlagt i verdenscupen.

Det er nytt renn i Sapporo lørdag.