Meny

Godsets gulldrøm knust, Sandnes på trygg grunn

SERIEMESTER: Molde slo Hønefoss mens Strømsgodset tapte mot Sandnes Ulf og kan dermed innkassere sitt andre seriegull på rad. Foto: Svein Ove Ekornesvåg (NTB scanpix)

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Strømsgodset ledet i Sandnes, men gullhåpet forsvant da Sandnes Ulf snudde til 2-1 og vant nervedramaet i eliteserien søndag.
Fakta eliteserien fotball menn søndag:

Eliteserien etter 29. runde:

Brann – Tromsø 0-2 (0-1)

10.777 tilskuere

Mål: 0-1 Zdenek Ondrasek (21), 0-2 Ondrasek (str. 78).

Dommer: Svein Oddvar Moen, Haugar.

Gult kort: Erdin Demir, Jonas Grønner, Brann.

Lagene:

Brann (4-2-3-1): Jørgen Mohus – Birkir Mar Sævarsson, Jonas Grønner, Simen Wangberg, Erdin Demir – Fredrik Haugen, Kristoffer Barmen (Erik Mjelde fra 46.) – Kristoffer Larsen (Bård Finne fra 78.), Erik Huseklepp, Chukwuma Akabueze (Kasper Skaanes fra 64.) – Kim Ojo.

Tromsø (4-4-2): Henri Sillanpää – Ruben Kristiansen, Fredrik Björck, Saliou Ciss, Hans Åge Yndestad (Miika Koppinen fra 86.) – Thomas Kind Bendiksen (Magnus Andersen fra 81.), Remi Johansen, Ruben Yttergård Jenssen, Thomas Drage – Aleksandar Prijovic (Ole Martin Årst fra 63.), Zdenek Ondrasek.

 

Haugesund – Viking 1-0 (0-0)

5.000 tilskuere

Mål: 1-0 Tor Arne Andreassen (85).

Dommer: Anders Johansen, Brevik.

Gult kort: Alexander Toft Søderlund, Trygve Nygaard, Haugesund.

Lagene:

Haugesund (4-4-2): Per Morten Kristiansen – Andres Mar Johannesson, Vegard Skjerve, Umaru Bangura, Joakim Våge Nilsen – Eirik Mæland, Trygve Nygaard, Geir Ludvig Fevang (Michael Haukås fra 76.), Tor Arne Andreassen – Alexander Toft Søderlund, Pontus Engblom (Henrik Johansen fra 76.).

Viking (4-2-3-1): Rune Almenning Jarstein – Håkon Skogseid, Johan Lædre Bjørdal, Indridi Sigurdsson, Trond Erik Bertelsen – King Osei Gyan, Martin Ørnskov – Yann-Erik De Lanlay (Trond Olsen fra 71.), El-Hadji Makhtar Thioune (Vidar Nisja fra 74.), André Danielsen – Veton Berisha (Patrik Ingelsten fra 62.).

 

Molde – Hønefoss 1-0 (0-0)

9.986 tilskuere

Mål: 1-0 Daniel Chima Chukwu (59).

Dommer: Ken Henry Johnsen, Flint.

Gult kort: Etzaz Hussain, Molde, Helge Haugen, Hønefoss.

Lagene:

Molde (4-3-3): Espen Bugge Pettersen – Martin Linnes, Kristoffer Paulsen Vatshaug, Vegard Forren, Knut Olav Rindarøy – Magnus Wolff Eikrem, Jo Inge Berget, Etzaz Hussain (Daniel Berg Hestad fra 80.) – Mattias Moström, Davy Claude Angan (Daniel Chima Chukwu fra 46.), Pape Diouf (Joshua Gatt fra 46.).

Hønefoss (4-4-1-1): Steve Clark – Arnor Sveinn Adalsteinsson, Frode Lafton, Kristjan Örn Sigurdsson, Alexander Groven – Heiner Mora (Tor Øyvind Hovda fra 58.), Rune Bolseth, Helge Haugen, Kevin Larsen (Remond Macougne Mendy fra 85.) – Mikkel Vendelbo – Riku Riski.

 

Odd Grenland – Aalesund 3-0 (3-0)

4.433 tilskuere

Mål: 1-0 Simen Brenne (20), 2-0 Morten Fevang (27), 3-0 Frode Johnsen (44).

Dommer: Svein-Erik Edvartsen, Hamar.

Gult kort: Enar Jääger, Jo Nymo Matland, Aalesund.

Lagene:

Odd Grenland (4-3-3): André Hansen – Niklas Gunnarsson, Fredrik Semb Berge, Steffen Hagen, Emil Jonassen – Simen Brenne (Jone Samuelsen fra 40., Paul Addo fra 88.), Morten Fevang, Herolind Shala – Snorre Krogsgård, Frode Johnsen, Adem Güven (Elbasan Rashani fra 60.).

Aalesund (4-4-2): Sten Grytebust – Enar Jääger, Jonatan Tollås Nation, Edvard Skagestad, Jo Nymo Matland – Peter Orry Larsen, Fredrik Ulvestad (Lars Fuhre fra 75.), Fredrik Carlsen (Thomas Martinussen fra 46.), Michael Barrantes (Amund R. Skiri fra 82.) – Leke James, Sander Post.

 

Rosenborg – Fredrikstad 0-1 (0-1)

12.258 tilskuere

Mål: 0-1 Robert Stene (32).

Dommer: Brage Sandmoen, Kjelsås.

Gult kort: Mohammed Awal Issah, Rosenborg, Jørgen Horn, Jon Masalin, Lars Grorud, Andreas Landgren, Fredrikstad.

Lagene:

Rosenborg (4-4-1-1): Alexander Lund Hansen – Cristian Gamboa, Per Verner Rønning, Tore Reginiussen, Mikael Dorsin – Borek Dockal, Mikkel Diskerud, Mohammed Awal Issah (Ole Selnæs fra 46.), Jonas Svensson – Steffen Iversen – Daniel Fredheim Holm.

Fredrikstad (4-4-2): Jon Masalin – Vidar Martinsen, Jørgen Horn, Lars Grorud, Haitam Aleesani – Ole Jørgen Halvorsen, Andreas Landgren (Khalifa Jabbie fra 69.), Hans Erik Ramberg, Nenad Sreckovic – Martin Pusic, Robert Stene (Alexander Ruud Tveter fra 87.).

 

Sandnes Ulf – Strømsgodset 2-1 (0-1)

3.446 tilskuere

Mål: 0-1 Abdisalam Ibrahim (32), 1-1 Christian Gytkjær (54), 2-1 Avi Pepa (76).

Dommer: Dag Vidar Hafsås, Kolstad.

Gult kort: Tommy Høiland, Sandnes Ulf.

Lagene:

Sandnes Ulf (4-4-2): Sean McDermott – Vegard Aanestad, Edier Frejd, Avi Pepa, Bjørnar Holmvik – Fredrik Torsteinbø, Anel Raskaj, Morten Bertolt, Steinthor Thorsteinsson (Harald Vindenes fra 90.) – Christian Gytkjær (Arnor Ingvi Traustason fra 64.), Tommy Høiland (Marius Helle fra 90.).

Strømsgodset (4-3-3): Adam Larsen Kwarasey – Lars Christopher Vilsvik, Jarl André Storbæk, Kim André Madsen, Abdul Razak Nuhu (Tokmac Nguen fra 86.) – Anders Ågnes Konradsen, Stefan Johansen, Abdisalam Ibrahim (Adama Diomande fra 70.) – Lars Iver Strand (Adej Boateng fra 70.), Peter Kovacs, Ola Kamara.

 

Stabæk – Sogndal 2-1 (2-0)

3.066 tilskuere

Mål: 1-0 Franck Boli (18), 2-0 Ville Jalasto (23), 2-1 Ulrik Flo (56).

Dommer: Kristoffer Helgerud, Lier.

Gult kort: Stephane Diarra Badji, Stian Dyngeland, Eirik Bakke, Sogndal.

Lagene:

Stabæk (4-4-1-1): Mande Sayouba – Bjarte Haugsdal, Kim Hunstad, Ville Jalasto, Bjarni Olafur Eriksson – Fredrik Brustad, Stian Sortevik (Anders Trondsen fra 72.), Herman Stengel, Christer Kleiven – Veigar Pall Gunnarsson (Mads Stokkelien fra 85.) – Franck Boli.

Sogndal (4-4-2): Kenneth Udjus – Eirik Skaasheim, Gustav Valsvik, Hannu Jarl Johannes Patronen, Per-Egil Flo – Tonny Brochmann (Henrik Furebotn fra 53.), Stephane Diarra Badji, Ørjan Hopen, Malick Mane (Eirik Bakke fra 86.) – Ulrik Flo, Ricardo Santos (Stian Dyngeland fra 60.).

 

Vålerenga – Lillestrøm 1-2 (0-1)

12.075 tilskuere

Mål: 0-1 Erling Knudtzon (33), 1-1 Stian Ringstad (selvmål 47), 1-2 Palmi Rafn Palmason (68).

Dommer: Tom Harald Hagen, Grue.

Gult kort: Mohammed Fellah, Simon Andreas Larsen, Vålerenga, Fredrik Stoor, Mathis Bolly, Espen Nystuen, Lillestrøm.

Lagene:

Vålerenga (4-3-2-1): Gudmund T. Kongshavn – Simon Andreas Larsen, André Muri, Giancarlo González, Benjamin Dahl Hagen – Morten Berre, Mohammed Fellah, Ghayas Zahid (Kamer Qaka fra 60.) – Bojan Zajic, Chuma Anene (Torgeir Børven fra 87.) – Tosaint Ricketts (Aaron Samuel Olanare fra 60.).

Lillestrøm (4-4-2): Sead Ramovic – Fredrik Stoor, Espen Nystuen, Anders Østli, Stian Ringstad – Mathis Bolly (Fredrik Gulbrandsen fra 65.), Bjørn Helge Riise, Petter Vaagan Moen, Palmi Rafn Palmason – Erling Knudtzon (Espen Søgård fra 90.), Thorstein Helstad (Johan Andersson fra 73.).


Toppscorerliste:

14 mål:

  • Zdenek Ondrasek (Tromsø)

12 mål:

  • Davy Claude Angan (Molde)
  • Nikola Djurdjic (Haugesund)
  • Peter Kovacs (Strømsgodset)

11 mål:

  • Kim Ojo (Brann)
  • Ola Kamara (Strømsgodset)

10 mål:

  • Alexander Toft Søderlund (Haugesund)
  • Borek Dockal (Rosenborg)
  • Rade Prica (Rosenborg)
  • Torgeir Børven (Vålerenga)

9 mål:

  • Chukwuma Akabueze (Brann)
  • Riku Riski (Hønefoss)
  • Ulrik Flo (Sogndal)
  • Michael Barrantes (Aalesund)

8 mål:

  • Amin Askar (Brann)
  • Martin Pusic (Fredrikstad)
  • Erling Knudtzon (Lillestrøm)
  • Jo Inge Berget (Molde)
  • Christian Gytkjær (Sandnes Ulf)
  • Marcus Pedersen (Vålerenga)

7 mål:

  • Geir Ludvig Fevang (Haugesund)
  • Björn Bergmann Sigurdarson (Lillestrøm)
  • Daniel Chima Chukwu (Molde)
  • Tarik Elyonoussi (Rosenborg)
  • Adama Diomande (Strømsgodset)
  • Vidar Nisja (Viking)
  • Veton Berisha (Viking)

6 mål:

  • Petter Vaagan Moen (Lillestrøm)
  • Palmi Rafn Palmason (Lillestrøm)
  • Steffen Iversen (Rosenborg)
  • Aksel Berget Skjølsvik (Sandnes Ulf)
  • Steinthor Thorsteinsson (Sandnes Ulf)
  • Håvard Nielsen (Vålerenga)
  • Daniel Arnefjord (Aalesund)

5 mål:

  • Ole Jørgen Halvorsen (Fredrikstad)
  • Joshua Gatt (Molde)
  • Mattias Moström (Molde)
  • Etzaz Hussain (Molde)
  • Simen Brenne (Odd Grenland)
  • Adem Güven (Odd Grenland)
  • Fredrik Torsteinbø (Sandnes Ulf)
  • Tonny Brochmann (Sogndal)
  • Franck Boli (Stabæk)
  • Fredrik Brustad (Stabæk)
  • Trond Olsen (Viking)
  • Mohammed Fellah (Vålerenga)

4 mål:

  • Rodolph Austin (Brann)
  • Erik Huseklepp (Brann)
  • Mathis Bolly (Lillestrøm)
  • Frode Johnsen (Odd Grenland)
  • John Chibuike (Rosenborg)
  • Mikael Dorsin (Rosenborg)
  • Øyvind Storflor (Strømsgodset)
  • Magnus Andersen (Tromsø)
  • Hans Julius Norbye (Tromsø)
  • Morten Berre (Vålerenga)
  • Lars Fuhre (Aalesund)
  • Tremaine Stewart (Aalesund)

3 mål:

  • Bård Finne (Brann)
  • Robert Stene (Fredrikstad)
  • Kevin Bosse Elie Beugre (Hønefoss)
  • Mats André Kaland (Hønefoss)
  • Kristjan Örn Sigurdsson (Hønefoss)
  • Thorstein Helstad (Lillestrøm)
  • Magne Hoseth (Molde)
  • Morten Fevang (Odd Grenland)
  • Snorre Krogsgård (Odd Grenland)
  • Herolind Shala (Odd Grenland)
  • Jonas Svensson (Rosenborg)
  • Tommy Høiland (Sandnes Ulf)
  • Anel Raskaj (Sandnes Ulf)
  • Kamal Saaliti (Sandnes Ulf)
  • Bjarte Haugsdal (Stabæk)
  • Christer Kleiven (Stabæk)
  • Abdisalam Ibrahim (Strømsgodset)
  • Stefan Johansen (Strømsgodset)
  • Muhamed Keita (Strømsgodset)
  • Lars Christopher Vilsvik (Strømsgodset)
  • Alexander Aas (Strømsgodset)
  • Remi Johansen (Tromsø)
  • Serigne Modou Kara Mbodji (Tromsø)
  • Aleksandar Prijovic (Tromsø)
  • Ole Martin Årst (Tromsø)
  • André Danielsen (Viking)
  • Yann-Erik De Lanlay (Viking)
  • Martin Ørnskov (Viking)
  • Jonatan Tollås Nation (Aalesund)
  • Leke James (Aalesund)
  • Sander Post (Aalesund)

45 spillere har scoret 2 mål, mens 77 spillere har scoret 1 mål hver. Det er gjort 17 selvmål. I alt 672 mål på 232 kamper (snitt 2,9).


Tabell:

Molde140133-164245516-151729185649-3159
Strømsgodset113036-113654623-281929167659-3955
Rosenborg85228-112965321-1423291410549-2552
Tromsø104032-73443813-241529147845-3149
Viking91423-152846516-201829137939-3546
Brann101436-203132921-2811291331357-4842
Haugesund84326-162834720-2413291181046-4041
Vålerenga74422-162551819-2616291251241-4241
Lillestrøm37423-191664523-282229911946-4738
Odd Grenland64523-212243716-2215291071239-4336
Aalesund75226-142616811-269298111037-4035
Hønefoss48216-152034813-2313297121029-3833
Sandnes Ulf65425-192323918-34929881343-5332
Sogndal55413-142025814-2311297101227-3731
Fredrikstad51830-281642912-291429931742-5730
Stabæk311110-2810211114-38729522224-6617

Nedrykk: To siste. Kvalifisering: Tredje siste. Odd fratatt ett poeng.

Med tapet kan ikke lenger SIF bli seriemester. Serieleder Molde, som slo Hønefoss, er fire poeng foran når bare én serierunde gjenstår. Strømsgodset har ikke vunnet seriemesterskapet siden 1970.

For Sandnes Ulf handler alt om å sikre plassen i eliteserien. Toppseriedebutantene virket ute av det, men en sterk sluttspurt er i ferd med å redde rogalendingene. 10 av 12 mulige poeng siste fire kamper er hentet inn.

Les også: Sandnes Ulf vant igjen

Sandnes Ulf er på trygg plass før siste serierunde, men Sogndal og Fredrikstad er henholdsvis ett og to poeng bak.

Strømsgodset var best før pause i Sandnes søndag. Det var fortjent at Abdisalam Ibrahim banket gjestene fra Drammen foran etter en drøy halvtime. Sean McDermott i Sandnes-buret var sjanseløs da Ibrahim fikk fulltreff.

Les også: Molde er seriemester

I annen omgang handlet det meste om hjemmelaget. Foruten Stefan Johansens heading utenfor og innbytter Adama Diomandes to store muligheter skapte ikke SIF særlig i ruskeværet på Sandnes stadion.

Det gjorde derimot de himmelblå vertene. Christian Gytkjær utlignet til 1-1 etter 54 minutter på en innøvd cornervariant. Bjørnar Holmvik la ballen ut til Gytkjær, som lå umarkert ved 16 meter. Jubelen var ellevill da nok en corner fra Holmvik resulterte i scoring et lite kvarter før slutt. Etter litt fram og tilbake i feltet kunne Avni Pepa heade enn retur i mål. Den scoringen skulle vise seg å gi Sandnes Ulf tre livsviktige poeng.

Les også: Supereffektive Odd slo Aalesund

Sandnes Ulf kan avgjøre alt selv med seier i bortekampen mot Aalesund i siste runde. Strømsgodset trenger ett poeng mot nedrykksklare Stabæk for å sikre annenplassen bak Molde.

Trykk her for å lese og se fotball på Avspark

Populært