
Thorbjørn Berntsen: – Støre har kjørt en riktig linje

Arbeiderpartiet-veteranen tror ikke regjeringsbruddet med Senterpartiet vil svekke Ap.
Ap-nestor Thorbjørn Berntsen (89) har følgende reaksjon etter at Senterpartiet gikk ut av regjering torsdag.
– Dette var ikke veldig overraskende. Senterpartiet har vært imot alt som har med EU og EØS i alle år, så det er ikke noe nytt fra den kanten. Det er taktiske standpunkter, sier han til ABC Nyheter.
Roser Støre
Berntsen antar nå at Arbeiderpartiet vil gå videre med en mindretallsregjering frem til høstens stortingsvalg. Han roser hvordan statsminister Jonas Gahr Støre har håndtert spliden med Senterpartiet.
– Jeg tror ikke denne saken skader Arbeiderpartiet noe. Støre har kjørt en konsekvent og riktig linje i denne saken, mener Berntsen.
89-åringen var stortingsrepresentant i 20 år, og var miljøvernminister mellom 1990 og 1997.
Torsdag ettermiddag kom bekreftelsen på at Senterpartiet går ut av regjeringen på grunn av uenigheten med Arbeiderpartiet om direktivene i EUs energipakke.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsen– Senterpartiets klare holdning er at det er feil for Norge å gå videre i den retningen. Vi må ta tilbake mer nasjonal kontroll. Og vi må ikke gi mer makt til EU-systemet, sa partileder Trygve Slaggsvold Vedum på en pressekonferanse.
TV 2: Statsrådskabalen kan være klar tirsdag
Ap holdt fast på å innføre tre direktiver fra EUs energipakke. Senterpartiet kunne ikke gå med på dette og går dermed ut av regjeringen de har vært en del av siden 2021.

– Dette er ikke en utgang jeg hadde ønsket meg, sa Støre på en pressekonferanse torsdag.
Senterpartiets parlamentariske leder Marit Arnstad mener det er naturlig at Støre fortsetter som statsminister.
De åtte statsrådene til Senterpartiet går nå ut av regjeringen. TV 2 erfarer at nye statsråder kan være på plass tirsdag.