Medier: Støre og Vedum avlyser programmet – går mot exit

Senterpartiet kan forlate regjeringen innen kort tid.
Senterpartiet kan forlate regjeringen innen kort tid.  Foto: NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

Både Senterpartiet-leder Trygve Slagsvold Vedum og Ap-leder Jonas Gahr Støre avlyser programmet torsdag. 

Artikkelen fortsetter under annonsen

Trygve Slagsvold Vedum melder avbud til et seminar torsdag morgen, skriver E24. Vedum skulle egentlig talt til Samfunnsøkonomiens Valutaseminar, men dukket ikke opp. Istedenfor talte statssekretær Erlend Grimstad (Sp).

Jonas Gahr Støre (Ap) har også ryddet i kalenderen torsdag. Støre dropper DNBs konferanse for å fortsette samtalene med Senterpartiet.

– Han gjør det for å fortsette samtalene med Senterpartiet, med mål om å finne en løsning. Han hadde gledet seg til å både innlede og delta i panelsamtale foran over 800 deltakere i dag. Nestleder Jan Christian Vestre stepper inn for statsministeren, sier statssekretær Kristoffer Thoner ved Statsministerens kontor til VG.

Sp planlegger nytt møte

Kilder i Sp sier til VG at sentralstyret må snu i saken, ellers går de trolig ut av regjeringen torsdag. TV 2 , Dagbladet og Stavanger Aftenblad melder det samme.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Senterpartiet planlegger et nytt gruppemøte i dag. Der kan en mulig avgjørelse om å tre ut av regjeringen bli truffet. En innkalling er ennå ikke sendt. Senterpartiet avventer utfallet av det digitale sentralstyremøtet til Arbeiderpartiet, som startet klokken 9, skriver NRK.

Sentrale kilder i begge regjeringspartiene sier til NRK at det mest sannsynlige utfallet av konflikten om energidirektivene fra EU er at samarbeidet mellom Ap og Sp brytes allerede i dag.

Uenige om EU-direktiver

Støre har understreket at selv om partiet vil innføre direktivene nå, vil Ap fortsatt bevare regjeringssamarbeidet med Sp. Vedum har flere ganger gjentatt at å innføre direktivene er «feil retning å gå». Også han ønsker fortsatt regjeringssamarbeid, men han har sagt at Sp vil ha en løsning med Ap som gjør det mulig.

Sentralstyret i Arbeiderpartiet skal torsdag morgen samles til et møte for å diskutere den pågående regjeringskonflikten. På agendaen står den pågående regjeringskonflikten, hvor de to partiene er uenige om innføring av direktiver fra EUs nye energipakke, den såkalte Ren energi-pakken.

Konflikten kan potensielt føre til at Senterpartiet går ut av regjeringen, noe som vil kunne bety at Arbeiderpartiet fortsetter alene i regjering fram mot høstens valg.