Nær 40 millioner forhåndsstemmer i USA

Lange køer utenfor ett av valglokalene i Augusta i delstaten Georgia, da det ble åpnet for forhåndsstemming tre uker før presidentvalget 3. november.
Lange køer utenfor ett av valglokalene i Augusta i delstaten Georgia, da det ble åpnet for forhåndsstemming tre uker før presidentvalget 3. november. Foto: Michael Holahan / AP

Fram til onsdag er det registrert 39,9 millioner forhåndsstemmer før presidentvalget i USA. Demokratene er ivrigst etter å stemme tidlig.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Velgere som er registrert som demokrater, utgjør 52,1 prosent av dem som har forhåndsstemt, ifølge en oversikt fra University of Florida.

Republikanske velgere utgjør 25,9 prosent, mens resten er enten uten partitilhørighet, tilhører mindre partier eller kommer fra delstater som ikke oppgir partitilhørigheten til dem som forhåndsstemmer.

Både antall og andelen som har stemt på forhånd er størst i Texas. 5,3 millioner stemmer tilsvarer 59,2 prosent av alle som stemte ved valget for fire år siden.