Norges støtte på 50 milliarder skal gå til ukrainske våpen

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) bedyrer at den økte støtten til Ukraina ikke vil legge et press på den norske krona.
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) bedyrer at den økte støtten til Ukraina ikke vil legge et press på den norske krona. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Økningen på 50 milliarder kroner som Norge allerede gir til Ukraina, skal utelukkende brukes til militær støtte, sier regjeringen.

Pengene som Norge bevilger, er det som Stortinget var enige om å øke Ukraina-støtten med i begynnelsen av mars.

Fredag kunngjorde finansminister Jens Stoltenberg (Ap) at pengene utelukkende skal gå til å støtte landets militære.

Stoltenberg la til at økningen ikke ville påvirke norsk økonomi.

– Dette er vil bli brukt utenfor Norge utelukkende, sånn at det ikke bidrar til unødvendig press på norsk økonomi, sa han.

I en pressemelding fredag skriver Finansdepartementet at de 50 milliardene skal går til å støtte internasjonale initiativer og kjøp fra ukrainsk forsvarsindustri. Spesielt vil luftvern, artilleriammunisjon og droner, og maritime tiltak bli støttet.