Polakker slapp droneetterforskning – Kolsås-sak henlagt

Kart over forbudssonen ved Kolsås. Foto: Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) / Skjermdump / NTB 
Handout. Bildet inngår i NTBs tilbud til abonnenter på nyhetsfoto. Bildet skal kun benyttes i forbindelse med angitt sak.
Kart over forbudssonen ved Kolsås. Foto: Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) / Skjermdump / NTB Handout. Bildet inngår i NTBs tilbud til abonnenter på nyhetsfoto. Bildet skal kun benyttes i forbindelse med angitt sak.
Artikkelen fortsetter under annonsen

Fem polakker som ble pågrepet for å ha fløyet med drone nær Kolsås-anlegget i Bærum, er løslatt. Saken er henlagt, melder NRK.

Artikkelen fortsetter under annonsen

De fem ble pågrepet etter å ha fløyet en drone i en forbudssone på Kolsås i Bærum på søndag. Kolsås leir huser blant annet Nasjonal sikkerhetsmyndighet, Forsvarsmateriell og Cyberforsvaret.

– De fem personene ble løslatt i går. Tre av fem ble avhørt. Dronen ble gjennomgått i går, og saken er nå henlagt av meg. Og den henleggelsen er begrunnet med at intet straffbart forhold anses bevist, sier politiadvokat Aase Schartum-Hansen til NRK.