Sterke reaksjoner etter tildeling av nye oljeblokker: – Ren faktafornektelse

Energiminister Terje Aasland kom tradisjonen tro med nyheten under Olje- og energipolitisk seminar i Sandefjord.
Energiminister Terje Aasland kom tradisjonen tro med nyheten under Olje- og energipolitisk seminar i Sandefjord. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

20 ulike selskaper får til sammen 53 ulike utvinningstillatelser for olje og gass i konsesjonsrunden TFO 2024.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Denne konsesjonsrunden, som er en såkalt TFO-runde (tildeling i forhåndsdefinerte områder), omfatter mesteparten av de tilgjengelige områdene på sokkelen i Nordsjøen og Norskehavet. 33 av tillatelsene er for områder i Nordsjøen, 19 for Norskehavet og kun én for Barentshavet.

Til sammen 21 selskaper søkte på konsesjonene før søknadsfristen gikk ut 3. september. Det er delt ut litt færre tillatelser enn det ble i fjor, da det gikk ut hele 62 nye tillatelser.

Energiminister Terje Aasland (Ap) kom med kunngjøringen om TFO-tillatelsene under det lukkede Olje- og energipolitisk seminar som Norsk Petroleumsforening holder hvert år.

– At Regjeringen i dag tildeler rekordmange nye oljeblokker er ren faktafornektelse. Regjeringen har i virkeligheten ingen troverdig klimapolitikk, men velger heller å regissere en klimapolitisk skrekkfilm for oss og barna våre, sier MDGs partileder Arild Hermstad etter tildelingen.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Han fortsetter med å si at regjeringen ikke bryr «en døyt» om skogbrannene som herjer i California og at ekstremværet øker.

MDG-leder Arild Hermstad. Foto: NTB
MDG-leder Arild Hermstad. Foto: NTB

– Regjeringen løper Listhaugs ærend, når de gjennom disse tildelingene låser Norge fast til et feil spor i en verden som skal gjennom store endringer, sier Sofie Marhaug, stortingsrepresentant og nestleder i Rødt.

– Enda en gang ser vi regjeringen lukke øynene for global oppvarming, ekstremvær og naturødeleggelser, og fortsette med mer oljeleting. Dette begynner å bli pinlig, sier Lars Haltbrekken i SV.