
Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 13. august.
Teknisk trøbbel for Trump og Musk
Nettmøtet mellom Donald Trump og X-eier Elon Musk natt til tirsdag norsk tid ble nesten tre kvarter forsinket på grunn av tekniske problemer. Ifølge Musk skyldtes det at nettplattformen X ble utsatt for et omfattende dataangrep.
Samtalen ble til slutt gjennomført, og tross redusert kapasitet, viste en teller på nettsiden at over 1,3 millioner fulgte med da møtet hadde pågått i rundt tre kvarter.
Palestinsk mann drept på Vestbredden
Israelske soldater har skutt og drept en palestinsk mann som skjøt og såret tre personer på Vestbredden.
Mannen begynte å skyte mot en israelsk sivilist som kom til byen Qalqilya på den okkuperte Vestbredden. Israeleren og to palestinere ble såret, før israelske soldater skjøt og drepte angriperen, opplyser den israelske hæren mandag.
Det palestinske helsedepartementet sier mannen som ble drept var en 18 år gammel palestiner fra området. Hamas sier han var ett av deres medlemmer.
Colombianske soldater løslatt etter å ha vært gisler
Beboere på landsbygda i Colombia har frigitt 66 soldater de har holdt som gisler siden helgen, angivelig på oppdrag fra en geriljagruppe, opplyser myndighetene.
Soldatene ble tatt til fange lørdag, sammen med 40 andre som klarte å rømme, opplyser hæren. De som ikke kom seg unna, ble holdt fanget av 650 beboere på landsbygda sør i landet, sier ordfører Willy Rodriguez i byen San Jose del Guaviare, som ligger i området.
Taxisjåfør alvorlig skadet etter knivstikking i Oslo
En taxisjåfør ble sendt til sykehuset med alvorlige skader etter at han ble knivstukket av en kunde i Ulven i Oslo natt til tirsdag. Ifølge politiet skjedde hendelsen trolig i forbindelse med oppgjør etter endt taxitur.
Over halvparten av norske tenåringer har sett hatmeldinger på nett
En fersk undersøkelse av tenåringers mediebruk lagt fram av Medietilsynet tirsdag viser at 53 prosent deltakerne har sett hatmeldinger på nettet det siste året. 37 prosent sier at de har sett slike meldinger flere ganger. Samtidig svarer halvparten at de aldri har mottatt stygge kommentarer. Undersøkelsen viser at jenter ser hatmeldinger på nett oftere en gutter.