Nav starter behandlingen av foreldrepenger på nytt etter de tapte i Høyesterett

Mange tusen norske fedre har mistet foreldrepengene på grunn av ulovlig praksis hos Nav som har pågått siden 2007. Nå skal sakene behandles på nytt. Illustrasjonsfoto: Foto: Gorm Kallestad / NTB
Mange tusen norske fedre har mistet foreldrepengene på grunn av ulovlig praksis hos Nav som har pågått siden 2007. Nå skal sakene behandles på nytt. Illustrasjonsfoto: Foto: Gorm Kallestad / NTB Foto: NTB

Mange tusen norske fedre mistet foreldrepengene på grunn av ulovlig praksis hos Nav som har pågått siden 2007. Nå skal Nav behandle sakene på nytt.

Det opplyser Nav i en pressemelding.

Fra januar 2019 til september 2021 har Nav identifisert 5500 fedre som er fratatt foreldrepenger på grunn av feil lovpraksis.

Feilen har ført til at flere fedre ble fratatt hele fedrekvoten på 75 dager, mens andre mistet deler av den.

– Vi er glade for at vi nå kan starte behandlingen av disse sakene, sier ytelsesdirektør Eve Vangnes Bergli i Nav.

– Vi kan dessverre ikke gjøre en automatisk retting av alle sakene, og vi vil derfor se på hver enkelt sak på nytt. Vi forventer at det vil ta noen måneder før alle sakene er ferdig behandlet.

Nav oppfordrer dessuten dem som ikke søkte om foreldrepenger på grunn av denne feilen, om å ta kontakt.

– Vi vil da vurdere om de kan ha rett til foreldrepenger og samtidig informere om mulighetene for å søke om erstatning, sier Bergli.

Flere ganger har fedre klaget på praksisen uten å få medhold, men få dager før jul tapte Nav i Høyesterett.

De konkluderte med at Nav ikke kunne sette en frist for søknad om foreldrepenger når foreldrene ikke skulle ta ut hele foreldrepengeperioden sammenhengende. Høyesterett mente Nav dermed heller ikke kunne avslå foreldrepenger når foreldre søkte etter denne fristen.