
Kirkene tror på fulle kirkebenker

For første gang siden 2019 arrangeres det julegudstjenester uten koronarestriksjoner. Kirkene er optimistiske og tror på godt besøk.
Ikke på tre år er det blitt arrangert «normale» gudstjenester i norske kirker på julaften. Både i 2020 og i 2021 måtte kirkene feire en av kirkeårets største høytider med restriksjoner i form av antallsbegrensninger og avstandsregler, skriver Vårt Land.
Fra at 10 prosent av befolkningen deltok på julegudstjeneste hos Den norske kirke i 2019, var det bare 2 prosent som deltok i de to pandemiårene, viser tall fra Statistisk sentralbyrå.
Men i år har kirker over hele landet planlagt for en mer normal julehøytid igjen.
Sogneprest Arne Braut i Grefsen menighet i Oslo tror det blir fulle kirkebenker igjen, og pastor Rune Tobiassen i Østsida Frikirke i Kristiansand tror også på full sal.
Oslo katolske bispedømme forventer også fulle benkerader på sine julegudstjenester, og peker på den katolske kirkeplikten som en av årsakene, skriver avisen.