Aktor: Telebeviset forenlig med at Viggo Kristiansen ikke var på åstedet

Løslatelse av Viggo Kristiansen Bærum 20210601. Svein Kristiansen kommer for å hente Viggo Kristi­ansen etter at Høyesterett har avgjort at Baneheia-dømte Viggo Kristiansen kan løslates. Foto: Heiko Junge / NTB
Løslatelse av Viggo Kristiansen Bærum 20210601. Svein Kristiansen kommer for å hente Viggo Kristi­ansen etter at Høyesterett har avgjort at Baneheia-dømte Viggo Kristiansen kan løslates. Foto: Heiko Junge / NTB

Telebevisene støtter ikke påstanden om at Viggo Kristiansen var på åstedet da drapene og overgrepene i Baneheia ble begått. Snarere tvert imot, mener aktor.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Påtalemyndigheten har funnet at telebevisene samlet sett er veldig vanskelig forenlig med Jan Helge Andersens forklaring om Viggo Kristiansens deltakelse. De trekker heller i retning av at han ikke var på åstedet, sa statsadvokat Johan Øverberg da han gikk gjennom aktoratets syn på de viktigste bevisene i Baneheia-saken.

Det ble sendt fire tekstmeldinger fra Viggo Kristiansens mobiltelefon i tidsrommet da Stine Sofie Sørstrønen og Lena Sløgedal Paulsen ble drept. Telefonen var koblet opp mot en basestasjon som reelt sett ikke hadde dekning på åstedet. Basestasjonen dekket området der Kristiansen bodde.

– Telebevisene er snarere forenlig med Kristiansens forklaring om at han befant seg i arbeidsboden ved egen bolig, konkluderte Øverberg.