
Usikkerhet rundt når Kunstsiloen kan åpne

Mellom kulturhuset Kilden og nye leiligheter ligger den gamle siloen i Kristiansand, som bygges om til et kultursenter. Kunstsiloen har vært et stort samtaleemne i flere år i byen. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix
Kristiansands kunstsilo går en usikker fremtid i møte hvis ikke staten bevilger mer midler, ifølge styrelederen.
– I verste fall blir bygget stående tomt, sier Stein Olav Henrichsen, styreleder for Sørlandets Kunstmuseum som skal drive museet i siloen, til Aftenposten.
Åpningen av kunstsiloen som allerede er forskjøvet fra 2023 til 2024 henger i en tynn tråd. I høstens statsbudsjett er det ikke gitt økt tilskudd til drift i 2023, slik museet hadde forventet.
Kunstsiloen skal vise kunstverk fra Tangen-samlingen, som totalt teller 4500 kunstverk. Hovedvekten av samlingen er nordisk modernisme. Staten har bevilget 13 millioner til drift i 2023. Men museet har behov for 10,5 millioner mer, ifølge styreleder Henrichsen.
– Dersom det offentlige ikke følger opp, er det en risiko for at Sørlandet mister sitt kunstmuseum, sier Henrichsen.