Nå skal det bli lettere å søke i offentlige dokumenter
De store søkemotorene er ikke tilpasset forvaltningens krav til søkeresultater, mener Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ), som har samarbeidet med Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon (DSS) og Nasjonalbiblioteket (NB) om Kudos.
Kudos står for «kunnskapsdokumenter i offentlig sektor» og har samlet 17.000 dokumenter på ett sted.
– Effektiv bruk av fellesskapets midler forutsetter at beslutninger tas på et godt grunnlag. Derfor er det viktig at forvaltningen har lett tilgang på kvalitetssikret og oppdatert kunnskap, sier DFØ-direktør Hilde Singsaas.
– Staten bruker store beløp på å kjøpe inn, produsere og lagre kunnskap for ulike formål, men mye av denne kunnskapen er vanskelig å finne. Vi håper at Kudos kan gjøre noe med dette, fortsetter hun.
Eksempler på dokumenter i Kudos er evalueringer, utredninger, strategier og årsrapporter. Kudos-samarbeidet vil også gjøre selve innleveringen av dokumenter enklere for brukerne, ifølge DFØ.