Nordlys over Sør-Norge

Nordlys ble sett fra flere steder på Østlandet. I forgrunnen tårnet på domkirken, Høyblokka og kranene som brukes i forbindelse med oppussingen. Foto: Ørn E. Borgen / NTB
Nordlys ble sett fra flere steder på Østlandet. I forgrunnen tårnet på domkirken, Høyblokka og kranene som brukes i forbindelse med oppussingen. Foto: Ørn E. Borgen / NTB Foto: Ørn E. Borgen / NTB

En rekke steder sør i Norge kunne man se nordlyset torsdag kveld.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

NTBs fotografer tok blant annet bilder av nordlys i Oslo sentrum.

VG har snakket med lesere som melder om nordlys så langt sør som Lillesand torsdag kveld. En rekke lokalaviser på Østlandet skriver også om fenomenet. Blant dem er Drammens Tidende, Romerikes Blad, Fredriksstad Blad og Telemarksavisa.

– Typisk nå, etter den virkelige solstormen, blir det et rolig stabilt lys. Det er ikke så lett å skille fra en sky, men står du stille så ser du det, sier astronom Vegard Lundby Rekaa til VG.

Video: Flyr gjennom nordlys: – Himmelen brenner