
Haugesund-drapet: Fengsling for én av de siktede forkortet, den andre må sitte fengslet i fire uker

Gulating lagmannsrett har varetektsfengslet den ene av de to siktede for drapet i Haugesund 1. nyttårsdag i to uker. Den andre fikk sin anke forkastet.
Det kommer fram av kjennelser fra Gulating lagmannsrett fredag.
Både den norske 23-åringen og den britiske 20-åringen som mandag ble varetektsfengslet i fire uker, valgte å anke fengslingene. 23-åringen fikk sin varetektsfengsling forkortet til to uker av lagmannsretten, mens den britiske 20-åringen fikk sin anke forkastet og er fortsatt varetektsfengslet i fire uker.
Bakgrunnen for at 23-åringen fikk forkortet sin varetekt er at retten mener det ikke er skjellig grunn til å tro at det er han som har knivstukket og drept fornærmede. 20-åringen blir pekt på som knivmannen i en rekke dokumenter om saken.
Til gjengjeld er det bevist at 23-åringen var til stede og bidro til konflikten som ledet fram til knivstikkingen. I tillegg regner man det som sannsynlig at han visste at 20-åringen hadde med seg flere kniver, samt at han var beruset og opprørt.
Begge er siktet for medvirkning til knivdrapet natt til 1. januar i Haugesund, der en 28 år gammel mann ble stukket i hjel i forbindelse med at det skulle skytes opp nyttårsraketter.