Troms og Finnmark savner bedre smittekontroll på grensa

Elisabeth Vik Aspaker, som tidligere har sittet på Stortinget for Høyre, er statsforvalter i Troms og Finnmark.
Elisabeth Vik Aspaker, som tidligere har sittet på Stortinget for Høyre, er statsforvalter i Troms og Finnmark. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Statsforvalteren i Troms og Finnmark er bekymret over smittekontrollen på grenseovergangene. Fylket opplever økende smitte.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Vi ser at grensekontrollen ikke er så god som den har vært tidligere. Nesten ingen testes på grensen. Da må vi finne løsninger mellom arbeidsplass, arbeidsgiver og kommune for å kunne sjekke folk om folk er smittet og hvilken vaksinestatus de har, sier statsforvalter Elisabeth Vik Aspaker til NRK.

Aspaker varsler innføring av tiltak for å begrense den økende coronasmitten i fylket.

– Situasjonen er uoversiktlig. Vi ser et smittetall som øker veldig raskt, helsetjenester i kommunene er ganske overarbeidet allerede, og sykehusinnleggelsene øker, sier hun.