EUs legemiddeltilsyn: Immunreaksjon kan være forklaring på blodpropper

<p>AstraZeneca-vaksinen. Illustrasjonsfoto: Admir Buljubasic / AP / NTB</p>
AstraZeneca-vaksinen. Illustrasjonsfoto: Admir Buljubasic / AP / NTB Foto: NTB

En reaksjon fra immunforsvaret som minner om tromboser forårsaket av hjertemedisinen heparin, kan være grunnen til blodpropper knyttet til AstraZeneca-vaksinen.

Det skriver EUs legemiddeltilsyn EMA i en pressemelding.

De anser forklaringen som sannsynlig, og bivirkningskomiteen PRAC har bedt om flere studier for å få mer informasjon.

Kombinasjonen av blodpropper og lavt antall blodplater kan være en reaksjon fra immunforsvaret, som ligner den som oppstår hos enkelte pasienter som behandles med hjertemedisinen heparin. Fenomenet kalles heparinindusert trombocytopeni (HIT) og kan forårsake tromboser. Tromboser er blodpropper i hjertet eller blodårene.

Personvernpolicy