
Bøndene bekymrer seg for redusert tilgang på utenlandsk arbeidskraft under coronapandemien. Foto: Terje Bendiksby / NTB
Det kommer fram i en undersøkelse Sentio har gjort for Frende Forsikring om hvordan coronapandemien har rammet landbruket. 1.000 personer som jobber innen landbruk er spurt i undersøkelsen.
Fra midnatt natt til fredag blir grensene i praksis stengt for arbeidsinnvandring i minst to uker, og regjeringen har varslet at restriksjonene kan forlenges.
– Noe av det vi har jobbet mest med under pandemien er sektorene som er avhengige av tilgang på utenlandsk arbeidskraft. Det er viktig å finne gode løsninger for næringene som har behov for utenlandsk arbeidskraft, som grøntnæringa, sier Astrid Solberg, som er organisasjonssjef og beredskapsleder i Norges Bondelag.