SV har ikke tillit til Tangen som oljefondssjef

SVs Kari Elisabeth Kaski ber finansministeren gripe inn for å sørge for at Nikolai Tangen ikke blir ny sjef for oljefondet.
SVs Kari Elisabeth Kaski ber finansministeren gripe inn for å sørge for at Nikolai Tangen ikke blir ny sjef for oljefondet. Foto: Ole Berg-rusten / NTB scanpix

SVs Kari Elisabeth Kaski ber finansminister Jan Tore Sanner (H) gripe inn og sørge for at Nikolai Tangen ikke blir ny sjef for oljefondet fra 1. september.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Finanskomiteen på Stortinget holdt mandag høring om ansettelsen av Tangen.

– SV har ikke tillit til Nikolai Tangen som oljefondssjef, sier Kaski til NTB.

– Vi mener komiteen og Stortinget nå må be finansministeren om å gripe inn i denne ansettelsen, forklarer hun.

– Det vil ikke være forenlig med den tilliten som oljefondet trenger å ha, å ha en oljefondssjef som er eier i Ako, der det fortsatt er betydelige interessekonflikter, sier SVs finanspolitiske talsperson.

Hun vil ikke kommentere om hun har tillit til sentralbanksjefen etter mandagens høring.