Stor leteaksjon på Helgelandskysten – to personer over bord da båt kantret
Båten kantret like før klokken 16 mellom Træna og Lovund fredag ettermiddag, skriver NRK.
Den ene personen ble etter hvert hentet opp av vannet og fløyet til Nordlandssykehuset i Bodø med redningshelikopter.
Leteaksjonen pågår for fullt for å finne den andre personen. Det er dårlig vær i området, med vind opp mot 20 meter i sekundet.
– Med de værforholdene som er, med stiv kuling og tett snødrev, er det ikke helt enkle søkeforhold, sier Geir Mortensen i Hovedredningssentralen.
Leteaksjonen er omfattende og involverer en redningsskøyte, et Sea King-redningshelikopter, private båter, samt en bilferge, som har innstilt alle avganger fredag kveld for å kunne bistå i leteaksjonen. På det meste har 20 båter vært involvert i søket fredag kveld.
Det var andre båter i området som varslet HRS da ulykken skjedde. Den kantrede båten er hentet opp av vannet.
Saken oppdateres