
Inviterer til Buskeruds første Pride:– Dette er en dag der vi feirer annerledesheten

Ingen folkehøgskole har tidligere vært arrangør av Pride. Førstkommende lørdag ønsker elever og lærere ved Buskerud Folkehøgskole å skape historie.
– Vi mener det er behov for pride uansett hvor man befinner seg, men vi vet jo at det kan være vanskeligere å stå fram som skeiv på bygda enn i de store byene. Vi ønsker å vise at annerledeshet finnes her, forteller Solrun Asp Ormåsen til ABC Nyheter.
Ormåsen er lærer ved Buskerud Folkehøgskole, en frilynt folkehøgskole som ligger på Fiskum utenfor Kongsberg. I år feirer den 110 år og det har skolen valgt å markere med å arrangere Pride-parade og tilhørende festival.
– På 70- og 80-tallet var skolen vår en skikkelig «raddisskole». Det er vi ikke på samme måte lenger, men grunnverdien har vi fremdeles: det skal være plass til absolutt alle. I den forbindelse mener vi en Pride festival er helt perfekt feiring for våre 110 stolte år. Samhold, likeverd og toleranse er stikkord for arrangementet, fastslår Ormåsen.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenVokst seg stadig større
Høsten 2018 startet Ormåsen opp valgfaget «Change» ved skolen der tanken var at elevene skulle finne måter de kunne gjøre verden til et bedre sted på. På et ark hadde hun skrevet opp stikkord og forslag til hva fokuset kunne være.

– Pride var blant disse stikkordene og flere i gruppa falt for ideen med å arrangere en Pride-parade. Valgfaget Pride oppstod etter jul. Sakte, men sikkert, har arrangementet vokst seg fra et lite elevarrangement til et arrangement som nå er for hele bygda og nærområdet, forteller den engasjerte læreren.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenHele arrangementet har blitt planlagt og arrangert etter jul.
–Hvordan har tilbakemeldingen og interessen vært i forkant fra nærmiljøet på Fiskum?
– Tilbakemeldingen er absolutt i hovedsak positiv. Det at det ikke utelukkende er positivt, styrker bare vårt ønske om å arrangere en bra pridefestival. Vi gleder oss til å synliggjøre hvor mange som deler begeistringen for retten til å elske og frihet til å uttrykke sin kjærlighet.
Artikkelen fortsetter under annonsenLes også: Stonewall Inn – opprøret som startet homokampen
(Saken fortsetter under)

– Inspirerende
Samhold, toleranse, aksept og likeverd har ifølge Ormåsen alltid vært viktige verdier for Buskerud Folkehøgskole, og vil følgelig være en rød tråd gjennom dagen som starter med parade fra Darbu stasjon til skolen klokken 12.30.

Deretter blir det variert program på skolens utescene utover dagen. På menyen står blant annet foredrag, musikalske innslag, showopptredener og stand-up, filmvisning og aktiviteter for barn.
Komiker Adam Schjølberg er lørdagens konferansier og arrangementet er gratis.
– Dette er i utgangspunktet en liten gruppe elevers initiativ. Et slikt engasjement fra ungdommen er inspirerende, mener Ormåsen som er tydelig stolt over at de er den første folkehøgskolen i landet til å arrangerer Pride.
– Det har så vidt vi vet heller aldri vært en Pride-parade i Buskerud før. Dette vil skape historie!