Fører av ulykkesbuss pågrepet

En person mistet livet og flere ble skadd da en buss kjørte av veien på Rv 63 ved Gudbrandsjuvet i Valldal lørdag. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB scanpix.
En person mistet livet og flere ble skadd da en buss kjørte av veien på Rv 63 ved Gudbrandsjuvet i Valldal lørdag. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB scanpix.

Føreren av den ukrainske bussen som var utsatt for en ulykke i Valldal lørdag, er pågrepet og siktet i saken, opplyser politiet. En mann omkom i ulykken og mange ble skadd.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Pågripelsen er gjort på bakgrunn av vitneobservasjoner og den tekniske etterforskningen, skriver politiet i Møre og Romsdal i en pressemelding tirsdag.

Til Sunnmørsposten sier sjåførens forsvarer, advokat Sjur Engelsen Lange, at hans klient er siktet for brudd på veitrafikklovens paragraf 3 og straffelovens paragraf 281. I praksis betyr det at mannen er siktet for uaktsomt drap.

Bakgrunn: En omkommet og flere skadd i bussulykke på Sunnmøre

En mann omkom og 14 personer ble skadd da bussen med 41 personer kjørte av fylkesvei 63 ved Grønning i Norddal kommune lørdag.

Åstedsundersøkelser viser at det var et sammenstøt mellom bussen og en personbil, ført av en politikvinne som ikke var i tjeneste, rett før bussen kjørte av veien.

Bussjåføren ble pågrepet mandag kveld, og vil bli fremstilt for varetektsfengsling onsdag 3. august i Sunnmøre tingrett.

– Min klient har vært inne til avhør. Han har avgitt forklaring i saken og nekter straffskyld, sier Lange.

Første fase av etterforskningen med åstedsundersøkelser og sporsikring er fullført, men det gjenstår fortsatt vitneavhør i saken.