Meny

Stygg forsvarsbrøler felte VIF

Fra eliteseriekampen mellom Start og Vålerenga på Sør Arena i Kristiansand fredag. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Innbytter Ernest Asante sikret Start 1-0 hjemme mot Vålerenga etter en megabrøler av Jan Lecjaks i eliteserien fotball fredag.
ELITESERIEN FOTBALL MENN
Start – Vålerenga1-0
Aalesund4  4  0  0  10-3  12
Rosenborg431010-110
Viking43015-39
Start42207-58
Strømsgodset42116-37
Lillestrøm42116-47
Brann42024-76
Tromsø41216-65
Sarpsborg41215-65
Haugesund31112-44
Sandnes Ulf41122-44
Sogndal41124-84
Hønefoss41037-83
Odd41033-43
Vålerenga51042-93
Molde4 0 0 43-70

Den ghanesiske angrepsspilleren hadde kun vært på banen i tre minutter da han fikk servert en gavepakke fra gjestenes tsjekkiske venstreback i det 74. minutt. Lecjaks prøvde å bryste ned Solomon Owellos langball, men forsøket mislyktes totalt for den ferske VIF-spilleren. Asante fikk ballen rett foran seg og kunne enkelt sette den mellom beina til keeper Gudmund Kongshavn.

Etter kampen var Start-trener Mons Ivar Mjelde fornøyd med at byttet hans ga uttelling.

– Asante har ekstremkvaliteter og vi bare ventet på rett tidspunkt til å sette ham inn. Vi så at flere hos Vålerenga ble slitne, så det var viktig for oss å få farten til Asante. Jeg er imponert over guttene i dag, sa Mjelde til TV 2.

Se tabben som førte til mål.

Matchvinneren selv var selvfølgelig glad for å utgjøre en forskjell for et Start-lag i dytten etter opprykket.

– En herlig følelse. Jeg scoret vel på min andre ballberøring i kampen, så jeg er fornøyd med å se ballen gå i mål, sa Asante.

Hoff-sjanser

Hjemmelaget tok en fortjent seier etter flere gode sjanser. Spesielt Espen Hoff kunne scoret flere mål i annen omgang. Etter 48 minutter ble han tredd gjennom av Amin Nouri og avsluttet på keeper fra spiss vinkel. Ikke lenge etterpå satte midtbanespilleren ballen i nettveggen.

Like før 1-0-målet sto Kongshavn for en kjemperedning da Matthías Vilhjálmsson headet mot lengste hjørne. Vålerengas sisteskanse rakk å hoppe til side og fikk slått ballen vekk.

– Mye jåleri

Vålerenga-trener Kjetil Rekdal var svært skuffet over det laget hans viste i Kristiansand.

– Vi kjempet ganske lenge med å holde Start fra livet. I tillegg rotet vi bort flere kontringsmuligheter. Det ble for mange dårlige valg og for mye jåleri. Vi hadde mange feilpasninger på egen halvdel og inviterte Start til kontring på kontring, sa Rekdal, som mener Oslo-laget mangler struktur.

– Nå er vi der vi var i januar. Vi er helt ustrukturerte og spiller naivt. Denne fotballen gir oss ikke poeng.

Start er fortsatt ubeseiret etter fire kamper. Sørlendingene har tatt åtte poeng og ligger på fjerdeplass før resten av helgens kamper. For Vålerenga er fasiten én seier og hele fire tap. 

Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus