Sølvbjørn til «Ut og stjæle hester»

Hans Petter Moland og skuespillerne Stellan Skarsgard, Bjørn Floberg, Jon Ranes, Tobias Santelmann og Danica Curcic poserer for fotografene under Berlin internasjonale filmfestival. Filmfotograf Rasmus Videbæk, som ikke er på bildet, fikk sølvbjørnen for beste foto for «Ut og stjele hester». Foto: Nicole Kubelka/Geisler-Fotopress/DPA / NTB scanpix
Hans Petter Moland og skuespillerne Stellan Skarsgard, Bjørn Floberg, Jon Ranes, Tobias Santelmann og Danica Curcic poserer for fotografene under Berlin internasjonale filmfestival. Filmfotograf Rasmus Videbæk, som ikke er på bildet, fikk sølvbjørnen for beste foto for «Ut og stjele hester». Foto: Nicole Kubelka/Geisler-Fotopress/DPA / NTB scanpix Foto: NTB scanpix

«Ut og stjæle hester» fikk sølvbjørnen for beste foto under den internasjonale filmfestivalen i Berlin.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Prisen gikk til filmens danske filmfotograf Rasmus Videbæk.

– Etter en uke med fantastisk respons fra publikum og et samlet internasjonalt presse- og kritikerkorps er det å bli hyllet med pris i Berlin – i konkurranse med det ypperste av internasjonale filmer – prikken over i-en, sier regissør Hans Petter Moland.

Den norske filmskaperen hadde med seg både Videbæk og produsent Håkon Øverås til prisutdelingen lørdag kveld.

I takketalen trakk Videbæk fram hvor viktig landskaper har vært for filmen.

– Hans Petter og jeg snakket mye om hvordan fotografere disse landskapene slik at de ville bli til indre landskap. Abstrakte og sjelfulle, som minner. Jeg er stolt av det vi har utrettet sammen, sier han.

Fakta om prisvinnere under Berlinale

Her er vinnerne av Gullbjørnen og sølvbjørnene under Den internasjonale filmfestivalen i Berlin, 2019:

* Gullbjørnen for beste film: «Synonyms», regissert av Nadav Lapid

* Sølvbjørn, storjuryprisen: «By the Grace of God», regissert av François Ozon

* Sølvbjørn, Alfred Bauer-prisen: «System Crasher», regissert av Nora Fingescheidt

* Sølvbjørnen for beste regi: Angela Shanelec for «I Was at Home, But»

* Sølvbjørnen for beste skuespillerinne: Yong Mei i «So Long, My Son»

* Sølvbjørnen for beste skuespiller: Wang Jingchun i «So Long, My Son»

* Sølvbjørnen for beste manus: Mauricio Barucci, Claudio Giovannesi og Roberto Saviano for «Piranhas»

* Sølvbjørnen for beste foto: filmfotograf Rasmus Videbæk for «Ut og stjæle hester»

* Sølvbjørnen for beste dokumentar: «Talking About Trees», regissert av Suhaib Gasmelbari

* Sølvbjørnen for beste debut: «Oray», regissert av Mehmet Akif Büyükatalay

* Gullbjørnen for beste kortfilm: «Umbra», regissert av Florian Fischer og Johannes Krell

* Sølvbjørn, juryprisen for kortfilm: «Blue Boy», regissert av Manuel Abramovich

* Sølvbjørn, Audi-kortfilmprisen: «Rise», regissert av Barbara Wagner og Benjamin de Burca

Fjerde gang

Det er fjerde gang Moland blir nominert i hovedkonkurransen på Berlinale, etter «Kraftidioten», «En ganske snill mann» og «The Beautiful Country».

Årets film «Ut og stjæle hester» er basert på Per Pettersons bestselgende bok ved samme navn fra 2003.

Selve hovedprisen, Gullbjørnen, gikk i år til filmen «Synonymes» av Nadav Lapid.

Hederlig omtale

Tre norske filmer konkurrerte også i barnefilmkonkurransen Generation Kplus i Berlin – der det er barn og tenåringer som utgjør juryen.

Der endte med hederlig omtale for kortfilmen «Pappa» av Atle S. Blakseth og Einar Dunsæd.

Det ble derimot ingen utmerkelse for de to andre norske bidragene, «Månelyst i Flåklypa» av Rasmus A. Sivertsen og kortfilmen «She-Pack» av Fanny Ovesen.

Fakta om norske filmer og priser i Berlin

Liste over norske filmer og priser under filmfestivalene i Berlin fra 1971 til 2019.

Hovedkonkurransen:

2019 Ut og stjæle hester (Hans Petter Moland) - vant sølvbjørnen for beste foto.

2018 Utøya 22. juli (Erik Poppe) - hederlig omtale fra den økumeniske juryen.

2014 Kraftidioten (Hans Petter Moland)

2010: En ganske snill mann (Hans Petter Moland) - vant Berliner Morgenposts publikumpris.

2004 The Beautiful Country (Hans Petter Moland)

2001 Å se en båt med seil (Anja Breien) (kort) - PRIX UIP og nominert til European Film Award 2001 for Best European Short Film.

2000 I et hjørne av verden (Pjotr Sapegin) (kort)

1998 Solvorn (Anja Breien) (kort)

1995 Ti kniver i hjertet (Marius Holst) (Blaue Engel Prize)

1993 Telegrafisten (Erik Gustavson)

1992 RC II (Odd Syse) (kort)

1974 Bobbys krig (Arnljot Berg)

1971 Love Is War (Ragnar Lasse Henriksen) - vant sølvbjørn for "outstanding single achievement".

1966 Undergrunnen (Arild Kristo) (kort)

Panorama Special

2017 Kongens nei (Erik Poppe)

Panorama

2017 Fra balkongen (Ole Giæver)

2015 Mot naturen (Ole Giæver) - Europa Cinemas Label

2014 Blind (Eskil Vogt) - Europa Cinemas Label

2011 Fjellet (Ole Giæver)

2009 Nord (Rune Denstad Langlo) - Europa Cinema Label og FIPRESCI Award

2006 Roswell Enterprises (Janic Heen) (kort)

2004 Zenith (Bruce Parramore) (kort)

2003 Jonny Vang (Jens Lien)

2003 Caravan (Dag Mørk) (kort)

2003 Fremragende Timer (Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen, Jan Dalchow) (kort) - Teddy Award for beste kortfilm

2002 Øyenstikker (Marius Holst)

2002 Alt om min far (Even Benestad) (dok) - Teddy Award for beste dokumentarfilm

1999 Schpaaa (Erik Poppe)

1997 Mendel (Alexander Rösler)

1997 Vuollge mu mielde bassivárrái/Bli med meg til det hellige fjellet (Mona Hoel)

1988 Is-slottet (Per Blom)

1986 Brennende blomster (Eva Dahr, Eva Isaksen)

1982 Liten Ida (Laila Mikkelsen)

1981 MARTIN (Leidulv Risan)

Forum expand

2019 False belief (Lene Berg), doc

Forum

1982 Løperjenten (Vibeke Løkkeberg)

Generation Kplus

2019 She-Pack (Fanny Ovesen)

2019 Pappa (Atle S. Blakseth, Einar Dunsæd)

2019 Månelyst i Flåklypa (Rasmus A. Sivertsen)

Generation (tidl.Kinderfilmfest 14plus tom 2006)

2019 She-Pack (Fanny Ovesen)

2019 Pappa (Atle S. Blakseth, Einar Dunsæd)

2019 Månelyst i Flåklypa(Rasmus A. Sivertsen)

2018 Los Bando (Christian Lo)

2018 Tråder (Torill Kove) (kort)

2018 Hvalagapet (Liss-Anett Steinskog) (kort)

2017 Oskars Amerika (Torfinn Iversen)

2016 Solan og Ludvig - Herfra til Flåklypa – HERFRA TIL FLÅKLYPA (Rasmus A. Sivertsen)

2012 Levis Hest (Torfinn Iversen) (kort)

2011 Jørgen + Anne = Sant (Anne Sewitsky) (Åpningsfilm)

2011 Keeper'n til Liverpool (Arild Andresen) - vant Krystallbjørn for beste film fra barnejuryen og Special Mention fra voksenjuryen.

2011 Knerten gifter seg (Martin Lund)

2011 Jenny (Ingvild Søderlind) (kort)

2011 Det siste norske trollet (Pjotr Sapegin) (kort)

2010 Bestevenner (Christian Lo)

2010 Knerten (Åsleik Engmark)

2010 Sinna mann (Anita Killi) (kort)

2009 Oh My God (Anne Sewitsky) (kort) - Special Mention fra barnefilmjuryen og Special Prize of the Deutsches Kinderhilfswerk

2008 Kompisar (Magnus Mork) (kort), SE/NO

2008 Titanics ti liv (Grethe Bøe) Special Mention (Kplus)

2007 Bennys Gym (Lisa Marie Gamlem) (kort)

2007 Trigger (Gunnar Vikene)

2006 Den danske dikteren (Torill Kove) (kort)

2005 Ikke naken (Torun Lian) - Special Mention from the Jury of the Deutsches Kinderhilfswerkf og Special Mention from the Jury of the Kinderfilmfest

2004 Bare Bea (Petter Næss)

2004 United (Magnus Martens)

2003 Houdinis Hund (Sara Johnsen) (kort) - Special Mention til kortfilm.

2003 Pelle Politibil (Thomas Kaiser)

2002 Mens du står utenfor (Nina F. Grünfeld), (kort)

2002 Tornehekken (Anita Killi) (kort) - Special Mention, kortfilm (Kplus).

2002 Glasskår (Lars Berg) Krystallbjørn og Grand Prix

2000 En djevel i skapet (Lars Berg) (kort) - Krystallbjørn for beste kortfilm (Kplus)

2000 Kongen som ville ha mer enn en krone (Randall Meyers, Anita Killi) (kort)

1999 Bare skyer beveger stjernene (Torun Lian) Special Mention (Kplus)

1999 Ole Aleksander filibom-bom-bom (Anne Marie Nørholm)

1998 Den hellige finger (Øivind S. Jorfald) (kort)

1998 Kisten (Jan Konings) (kort) - Special Mention kortfilm (Kplus)

1997 Maja Steinansikt (Lars Berg)

1997 Ozonfisk (Ingebjørg Torgersen) (kort) - Special Mention, kortfilm (Kplus)

1996 Eremittkrepsen (Tove Cecilie Sverdrup) (kort)

1996 Filmen om Bodil (Linda Madsen) (kort)

1996 Kinobilletten (Gunnar Vikene) (kort) - Special Mention, UNICEF Jury

1995 Det opprørske alfabetet (Øivind S. Jorfald) (kort)

1994 Flyndra (Øivind S.Jorfald) (kort)

1994 Kalle og englene (Ole Bjørn Salvesen)

1992 Olavs første skitur (Terje Bomann-Larsen) (kort)

1991 Steinen (Øivind S. Jorfald) (kort)

1989 Fuglekongen (Knut Andersen)

1988 Prinsen av Fogo (Inge Tenvik)

1987 Nattseilere (Tor M.Tørstad)

1983 Carl Gustav, gjengen og parkeringsbandittene (Ola Solum)

1982 Zeppelin (Lasse Glomm)

Berlinale Classics

2019 Ung flukt (Edith Carlmar)

Official Retrospective

2009 Året gjennom Børfjord (Morten Skallerud), (kort)

2002 Liv (Pål Løkkeberg)

Teddy Twenty Tribute

2006 Fremragende Timer (Lars Daniel Krutzkoff Jacobsen, Jan Dalchow), (kort)

Kilde: Kulturmeglerne/Norsk filminstitutt

Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden