Lover nye og supergjerrige bensinmotorer

SATSER STORT: Renault-sjef Luca De Meo mener det nye samarbeidet med kinesiske Geely om svært drivstoffgjerrige motorer, er nøkkelen til fremtiden.
SATSER STORT: Renault-sjef Luca De Meo mener det nye samarbeidet med kinesiske Geely om svært drivstoffgjerrige motorer, er nøkkelen til fremtiden.

Annonserer kjempesatsing: Fem millioner motorer i året.

Interessen for elbiler er fortsatt økende, men markedet lugger mer globalt enn de mest optimistiske hadde trodd for et par år tilbake. En rekke bilprodusenter har derfor annonsert fortsatt utvikling av fossilmotorer, for å tilby biler folk vil kjøpe, også de neste årene.

– Skiftet til helelektriske biler bestemmes av markedet og kundenes ønsker. Vi må lytte til kundene, har eksempelvis en talsmann fra Mercedes uttalt til tyske Automobilwoche. Bilprodusenten annonserte nylig at de stopper utviklingen av elbilplattformen «MB.EA Large».

I forrige uke gikk også Toyota, Mazda og Subaru ut med nyheten om at de skal utvikle helt nye forbrenningsmotorer, og denne gangen er det to andre giganter – franske Renault og kinesiske Geely, som annonserer et stort samarbeidsprosjekt.

Lover ultralave utslipp

De to går nemlig sammen om å utvikle nye, supereffektive bensin- og hybridmotorer, med tilhørende svært lave utslipp. I tillegg skal de utvikle motorer som blant annet skal kunne benytte syntetisk drivstoff og hydrogen.

Målet er en produksjon på hele fem millioner motorer årlig, de kommende årene, skriver Reuters.

«En kombinasjon av ulike drivlinjer er nødvendig for å oppnå en vellykket avkarbonisering i en verden der mer enn halvparten av kjøretøyene som produseres, forventes fortsatt å være avhengige av forbrenningsmotorer fram mot 2040», heter det i en felles uttalelse fra de to selskapene.

– Å samarbeide med et ledende selskap som Geely for å skape en ny aktør med kapasitet og ekspertise til å utvikle forbrenningsmotorer med ultralave utslipp og svært økonomiske hybridløsninger, er nøkkelen til fremtiden, sier administrerende direktør i Renault Group, Luca de Meo.

Dette kan være et skummelt bruktbilkjøp

ANNERLEDESLANDET: Norge leder an i elektrifisering av bilparken. I andre markeder er situasjonen en annen.
ANNERLEDESLANDET: Norge leder an i elektrifisering av bilparken. I andre markeder er situasjonen en annen.

Eier halvparten hver

Det nye joint venture-selskapet har fått navnet HORSE Powertrain, og de to bilprodusentene har 50 prosent eierandel hver.

Hovedkontoret skal ligge i London, og vil forsyne både gruppens egne merkevarer og tredjepartsprodusenter. Det er ventet at selskapet vil få en årlig omsetning på rundt 170 milliarder kroner.

Geely står blant annet bak bilmerker som Volvo, Polestar, Lotus og Zeekr, mens Renault også eier Dacia – et merke som inntil videre kun kommer til å levere biler med forbrenningsmotor.

Les mer: Toyota med dyster elbil-spådom

Denne artikkelen ble først publisert på Broom.no