
Nord-Korea advarer USA mot å innføre nye sanksjoner

Nord-Korea sier USA skal få som fortjent om de fortsetter å innføre nye sanksjoner mot landet.
Det lukkede regimet advarer USA mot å fortsette de «ulovlige og urettmessige» sanksjonene mot landet.
– Nord-Korea er forberedt på og villig til å bruke alle midler, heter det i en uttalelse fra landets utenriksdepartement.
Videre advarer landet om at det kan forårsake USA «den største smerten og lidelsen landet noen gang har gått gjennom i dets historie».
USA har formelt anmodet om en avstemning i FNs sikkerhetsråd mandag for å pålegge Nord-Korea nye sanksjoner.
Ifølge nyhetsbyrået AFP har USA søndag revidert utkastet over tiltak i forslaget om en ny FN-resolusjon. Den nye listen på åtte sanksjoner skal være noe mildere, men fortsatt innebære forbud mot eksport av olje til Nord-Korea. Ifølge diplomatiske kilder var Russland og Kina imot de aller fleste punktene i det første utkastet.
Formålet med sanksjonene er å presse Nord-Korea til å stanse sine programmer for utvikling av atomvåpen og langtrekkende raketter.
Søndag forrige uke gjennomførte det lukkede regimet sin sjette og hittil mest kraftfulle atomprøvesprenging.
Les også: Trump: Militærbruk mot Nord-Korea er ikke førstevalget
Sverre Lodgaard: – Kim er risikovillig, Trump uforutsigbar
Kina med skarp protest til Nord-Korea
Forsker: Nord-Korea mestrer mer avanserte kjernevåpen